Թուրքիայում ոգևորվել են ՀՀ կառավարության որոշումից
Հայկական անձնագրերում մուտքի կամ ելքի սահմանահատման կնիքից Արարատ լեռան պատկերը հեռացնելը շարունակում է փոթորկել սոցիալական ցանցերը, իշխանություններն էլ հիմար փաստարկներ են ներկայացնում, թե ինչու պետք է դրոշմակնիքներից հեռացնեն Արարատի պատկերը, նաև փորձում են համոզել, թե որևէ պարտադրանք չի եղել թուրքական կողմից։ Այն, որ այս որոշումը չափազանց ոգևորել է թուրքական իշխանություններին և լրատվամիջոցներին, կարելի է պարզ դատել՝ հետևելով թուրքական առաջատար պարբերականների հրապարակումներին։
CNN Turk-ը նշել է, որ Հայաստանի անձնագրերում և պաշտոնական փաստաթղթերում Արարատ լեռան պատկերի օգտագործումը նախկինում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև քննարկումների տեղիք է տվել։ «Ենի Շաֆաք» պարբերականն էլ Արարատ լեռան հետ կապված որոշումը վերնագրել է այսպես․ «Հայաստանը դադարում է համառել»։ Ըստ այդ պարբերականի՝ ՀՀ կառավարության որոշմամբ Թուրքիայի հետ սերտորեն առնչվող 100 տարվա խորհրդանիշը պատմություն է դառնում։ Թուրքական կառավարության խոսափող «Հյուրիեթ» պարբերականն էլ Արարատ լեռան պատկերը հեռացնելու որոշումը «Երևանի բարի կամքի նշան և իմաստալից քայլ» է անվանել՝ նշելով, թե պաշտոնական Երևանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ֆոնին հրաժարվում է ծայրահեղ ազգայնական խոսույթից, որը ձևավորվել է հայկական սփյուռքի ազդեցությամբ։
Թուրքական պարբերականը նաև հիշեցնում է Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը Սահմանադրությունից հեռացնելու Փաշինյանի մտադրության մասին։ Այս ամենը վկայում է, որ հենց թուրքական կողմի բուռն պահանջով է իրականացվել այս օպերացիան, և Հայաստանի իշխանություններին պարտադրել են հեռացնել Արարատ լեռան պատկերը։ Այժմ փաշինյանական իշխանությունը և նրա քարոզիչները նույնիսկ փաստարկներ չունեն, թե ինչու են անում այդ անհեթեթ և հակահայկական քայլը։