Ովքեր և ինչու են ուզում բարձր մակարդակով նշել Թուրքմենչայի պայմանագրի 200-ամյակը. «Փաստ»
2028 թվականին լրանում է Թուրքմենչայի պայմանագրի 200-ամյակը: Մեր տեղեկություններով, այն նախատեսվում է նշել հավուր պատշաճի: Մասնավորաբար, հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Իմ երկիր, իմ Հայաստան» հասարակական շարժման ղեկավար Մհեր Ավետիսյանն, ինչպես ինքն է նշում, «իր գաղափարակից ընկերների հետ» նախաձեռնել է այդ պատմական կարևորագույն օրը, իրադարձությունը նշելու գործընթաց։
«Ես կոչ եմ անում Հայաստանի իշխանություններին՝ հանրապետության նախագահին, վարչապետին և Ազգային ժողովին, միանալ մեզ: Եթե ցանկանում են, կարող են իրենք առաջնորդել այս գործընթացը, և մենք միասին պետական մակարդակով կազմակերպենք ու նշենք Թուրքմենչայի պայմանագրի 200-ամյակը։ Եթե ոչ, ապա ամեն դեպքում ես իմ գաղափարակից ընկերների հետ անելու եմ դա»,-ասում է Ավետիսյանը։
Նրա խոսքերով, սա իրականում ոչ միայն Հայաստանի մասին է և վերաբերում է Հայաստանի անվտանգությանը, այլև մեր տարածաշրջանի անվտանգության և խաղաղության բանաձևն է, և «մենք պետք է մեծ շուքով ոչ միայն նշենք 200-ամյակը, որպեսզի հիշենք, որ տեղի է ունեցել պատմական իրադարձություն, որով փաստացի մեր տարածաշրջանում հաստատվել է խաղաղություն, իսկ հայ ժողովուրդը հնարավորություն է ստացել իր պատմական բնօրրանում ապրելու և ապագայում պետականությունը վերականգնելու»:
Ըստ Ավետիսյանի, այսօր էլ մենք պետք է այս իրադարձությունը կարևորելով՝ սկսենք պատմական, քաղաքական, աշխարհաքաղաքական քննարկումների շարք, որպեսզի մեր տարածաշրջանում խաղաղությունը շարունակենք, որպեսզի մեր ժողովուրդներին ապացուցենք, բացատրենք, համոզենք, որ առանց Ռուսաստանի անվտանգության ճարտարապետության մեր տարածաշրջանում խաղաղություն չի լինելու, որ եթե մենք թույլ տանք, որ Արևմուտքը իր քիթը խոթի մեր տարածաշրջանային խնդիրների մեջ, ապա նա մեր տարածաշրջանը դարձնելու է հակառուսականության նոր օջախ` իր բոլոր հետևանքներով, և դարձյալ երկար ժամանակ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն չի լինելու։
Ավետիսյանը սա իրոք կարևոր գործընթաց է համարում. «Ես վստահ եմ, որ յուրաքանչյուր մարդ, ով ավելի կամ պակաս հասկանում է քաղաքականությունից և աշխարհաքաղաքականությունից, ով օբյեկտիվ է և իր զգացմունքները չի կապում Արևմուտքի հետ կամ չի վաճառում Հայրենիքը, պատիվը և իր երեխաների ապագան գրանտների դիմաց, պետք է գիտակցի՝ խաղաղության բանաձևը մեր տարածաշրջանում հենց Թուրքմենչայի պայմանագիրն է»: