Աբրահամ Հովեյան. Հայաստանը կարող է պահպանել իր ինքնիշխանությունը միայն Ռուսաստանի հետ դաշինքում
Տյումենի Հայ համայնքի ղեկավար Աբրահամ Հովեյանը Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել, որում մասնավորապես ասվում է.
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր պետական ​​և ազգային տոնը՝ Անկախության օրը։ Այս օրը, անկասկած, խորհրդանշում է մեր դիմադրողականությունը, միասնությունը և ազատության ձգտումը, որոնք դարեր շարունակ եղել են մեր ազգի հիմքը։ Մենք պետք է հիշենք, որ անցյալ դարի սկզբին երիտթուրքերի կողմից հայ ազգի դեմ իրականացված հրեշավոր հանցագործության արդյունքում մեր միլիոնավոր եղբայրներ իրենց երկրորդ տունը գտան աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, որը եղբայրական օգնության ձեռք մեկնեց հայ ժողովրդին այդ ողբերգական տարիներին։ Հայկական սփյուռքը, ապրելով հայրենիքի սահմաններից այն կողմ, միշտ իր սրտում պահում է հայրենիքի հանդեպ սերը և նրա նվաճումներով հպարտությունը։
Մենք հիշում ենք նրանց, ովքեր պայքարել են մեր անկախության համար։ Այսօր մեզանից յուրաքանչյուրը նպաստում է հայկական մշակույթի և ավանդույթների զարգացմանը, ամրապնդում սերունդների միջև կապերը։ Որպես իսկապես ինքնիշխան և անկախ պետության քաղաքացիներ, Ռուսաստանի հայերը, ինչպես ոչ ոք, գնահատում և պաշտպանում են Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, անկախ նրանից, թե ինչ կարող են ասել դրա մասին տարբեր սադրիչներ։
Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են եվրոպական երկրները, գործելով իրենց աշխարհաքաղաքական շահերից ելնելով, ակտիվորեն միջամտում և փորձում խաթարել օրինական իշխանությունը, ավանդական արժեքները և ընդհանուր իրավիճակը Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) երկրներում։ Կան բազմաթիվ օրինակներ։ Հետևաբար, մենք հիանալի հասկանում ենք, որ մեր ժամանակների այս նշանակալի օրը չենք կարող սահմանափակվել միայն տոնակատարություններով։ Անկախության համար պայքարելը բավարար չէ, այն պետք է պահպանվի։ Ռուսաստանը օգնել է և կշարունակի օգնել Հայաստանին ամրապնդել իր ինքնիշխանությունը, ինչպես բազմիցս հայտարարել է նախագահ Պուտինը։
Եվ ոչ միայն խոսքերով, այլև գործով՝ նրան տրամադրելով բոլոր անհրաժեշտ հնարավորություններն ու ռեսուրսները։ Հայաստանը կարող է պահպանել իր ինքնիշխանությունը միայն Ռուսաստանի հետ դաշինքի մեջ և քաղաքական կայունությունը, տնտեսական զարգացումը և հայկական պետականության զարգացման նպատակների շուրջ ներքին հանրային համաձայնությունը պահպանելու հսկայական, իսկապես ազգային ջանքերի միջոցով։
Անկախությունը Հայաստանում և անկախությունը Ռուսաստանում թույլ են տալիս մեր ժողովրդին ազատ մտածել և գործել՝ ամրապնդելով ինչպես Ռուսաստանի Դաշնության, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը։
Այսօր մենք պետք է ոչ միայն հպարտանանք մեր անկախությամբ, այլև անենք ամեն ինչ մեր միասնությունն ամրապնդելու համար։
Թող այս օրը հիշեցում լինի այն մասին, որ մենք Ռուսաստանի հետ մեկ մեծ քրիստոնեական ընտանիք ենք, որը միավորված է ընդհանուր պատմությամբ և մշակույթով։ Մաղթում եմ բոլորին առողջություն, երջանկություն և բարգավաճում, իսկ մեր հայրենի Հայաստանին ու նրա քաղաքացիներին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և հաջողություններ միջազգային ասպարեզում։
Շնորհավոր, Կեցցե՛ անկախ Հայաստանը»։