Սևան-Հրազդան Կասկադը հետևողականորեն արդիականացվում է
Սևան-Հրազդան Կասկադի հետևողական արդիականացումը դարձել է Հայաստանի էներգահամակարգի խափանման հաղթահարման ռեսուրսներից մեկը:
Դրանում համոզված է «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռոման Զոհրաբյանցը:
Հանրապետության մոտ 10% էլեկտրաէներգիա արտադրող Սևան-Հրազդան Կասկադի (ՍՀԿ) հիմնական նշանակությունը Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի համար (մինչև 728 միլիոն կիլովատտ-ժամ ) ընդգծված ձևով ի հայտ եկավ 10.07.2019թ. խոշոր վթարի ժամանակ: Կասկադը դարձավ երկրի էլեկտրամատակարարման հիմնական պահուստային աղբյուրներից մեկը, որը հնարավորություն ընձեռեց կարգավորել իրավիճակը: Հիշեցնենք, որ խափանման պատճառով այդ օրն ընդհատվել էր էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը երկու խոշոր՝ Երևան ՋԷԿ և «Հրազդան-5» ջերմային էլեկտրակայաններում: Ընդ որում, Հայկական ԱԷԿ-ը մինչև 01.08.2019 գտնվում է պլանային նորոգման մեջ:
«Անհաղթահարելի ուժի պայմաններում ՍՀԿ անձնակազմը կարողացավ ժամանակին և արագ միացնել անջատված և պահուստային ագրեգատները: Գրագետ կառավարումը և համակարգված գործողություններն օգնեցին հաղթահարել գլոբալ ճգնաժամը: Որակյալ կադրերի հաջող գործողությունները պայմանավորված են ամենից առաջ նրանց արհեստավարժությամբ և Կասկադի հուսալիությամբ, որը մշտապես արդիականացվում է և պահպանվում աշխատանքային վիճակում»,- ասում է Ռոման Զոհրաբյանցը:
«ՄԷԿ» ՓԲԸ մշակված և հաստատված՝ 50մլն. ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրումային ծրագիրը Սևան-Հրազդան Կասկադի զարգացման համար ուղղված է ժամանակակից սարքավորումների, նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմանը, վերանորոգման և շահագործման ծախսերի նվազեցմանը, էլեկտրաէներգիայի արտադրության ավելացմանը և կայանների հուսալիության բարձրացման մասշտաբային աշխատանքների իրականացմանը: Կասկադում այդպիսի մասշտաբային վերակառուցումներ նախկինում երբեք չեն իրականացվել: Եվ, իհարկե, բոլոր կատարված աշխատանքները հանգեցրել են ոչ միայն արդյունավետության, այլ նաև հուսալիության և բնապահպանական արդյունքների բարձրացմանը: