«Հանուն հեղափոխության». ապրիլի վերջին շաբաթ օրը կնշվի որպես ՀՀ քաղաքացու օր
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ մարտի 21-ի նիստում ընդունեց քաղաքացու օրը նշանակելու մասին որոշման նախագիծը:
Ըստ նախագծի, «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանվում է, որ ՀՀ քաղաքացու օրը կնշվի ապրիլի վերջին շաբաթ օրը:
Այն դեպքերում, երբ մայիսի 1-ը կհամընկնի շաբաթ օրվա հետ, որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր կնշվի ապրիլի վերջին կիրակի օրը:
Նախագիծը ներկայացնող արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2018 թվականի ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած աննախադեպ քաղաքական իրավիճակով: Ստեղծված բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական, իրավական և քաղաքական բնույթի խնդիրների շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությամբ օրեր շարունակ հազարավոր քաղաքացիներ ցույցերի և երթերի ձևով իրենց պահանջներն էին ներկայացնում իշխանություններին:
Ըստ հիմնավորման՝ տեղի ունեցող ոչ բռնի, խաղաղ գործողություններով ուղեկցված բողոքի ցույցերը, հանրահավաքները ընդգրկել էին մայրաքաղաք Երևանը, մարզերի քաղաքներն ու գյուղերը, ինչպես նաև միջպետական և միջքաղաքային ավտոճանապարհները և քաղաքացիների համակարգային փոփոխությունների, որակական, խորքային բարեփոխումների հանրային պահանջի վկայությունն էին: Համաժողովրդական շարժման արդյունքներից մեկը եղավ վարչապետի հրաժարականը, և համաժողովրդական շարժման հաղթանակը: Առաջարկվող կարգավորումը հնարավորություն կընձեռնի հայոց պատմության մեջ նոր էջ բացած Հայաստանի Հանրապետության հազարավոր քաղաքացիների կողմից իրականացված համաժողովրդական շարժման առիթով սահմանելու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր:
Արձագանքելով նախագծին՝ վարչապետը նշեց, որ սխալ տրամաբանություն է ընտրված, քանի որ այդ տրամաբանությամբ կարող է համընկել ապրիլի քսանչորսի հետ, սակայն փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը փարատեց վարչապետի մտահոգությունը՝ նշելով, որ եթե ապրիլ քսանչորսն է համընկնում, ապա տոնը նշվում է ապրիլի քսանհինգին: «Դա միակ դեպքն է»,-նշեց նա: