Հմայակ Հովհաննիսյանը սեփական շահի համար դարձել է ազգային արժեքները ոտնահարող միասեռականության քարոզիչ.
Հասմիկ Պողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է
Օրեր առաջ ԱԺ-ում տեղի ունեցած խայտառակ դեպքից հետո շատ ենք լսում տարբեր մեկնաբանություններ, որոշ չկայացած անձանց կողմից, որոնցից մեկը Հմայակ Հովհաննիսյանն է, ով իրեն այսպես ասած կարգել է՝ «քաղաքագետ»:
Այս անձի մասիրն թերևս շատ է խոսվել, սակայն լինելով ամբիցիոզ անձնավորություն նա իրեն երբեք մոռացնել չի տալիս: Այս Հմայակ կոչված քաղաքական թյուրիմացությունը, չափազանց սուբյեկտիվ մեկնաբանություններ է տվել Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթի վերաբերյալ, նշելով, որ նման կոպիտ վերաբերմունքը կարող է շարժել եվրոմիության ներկայացուցիչների զայրույթը և կարող է դառնալ եվրոմիությունից եկող ներդրումների դադարեցման պատճառ: Սակայն նա մոռացել է, որ հայ ազգը այսպես ասած «թքած» ունի յուրաքանչյուր ներդրման վրա, որը կոտնահարի ազգային արժեքները:
Այս անմակարդակ երևույթը սակայն այսքանով չի սահմանափակվել և Ն. Զոհրաբյանին, ԲՀԿ այլ ներկայացուցիչների հետ մեկտեղ մեղադրել է այդ անհասկանալի արարածին ԱԺ բերելու մեջ: Դե նման կողմնորոշում ունեցող ժամկետնանց «քաղաքագետի» համար մի փոքր դժվար է հասկանալ և գիտակցել ճշմարտությունը, սակայն պարզից էլ պարզ է թե ով է միակ մեղավորն այս խայտառակ պատմության մեջ:
Հմայակի աչքերը կարծես կուրացել են ԲՀԿ-ի դեմ ունեցած չարությունից, սակայն ի գիտություն Հմայակի և իր նման ապակողմնորոշված քաղաքական դիակների, ուզում եմ հիշեցնել, որ այս ամենի միակ մեղավորը Մարիա Կարապետյանն է, ով արժանացել է նաև խրախուսական պարգևների միասեռականության քարոզի և նմանատիպ անձանց պաշտպան հանդիսանալու համար և բնականաբար այս պրովակացիայի միակ հեղինակը նա է:
Իսկ այս վաղեմի քաղաքական դիակի մասին կասեմ միայն այն, որ ոչ վաղ անցյալում Հմայակը հերթ էր կանգնում ԲՀԿ ցուցակում տեղ գտնելու համար, սակայն դա նրան այդպես էլ չհաջողվեց և ԲՀԿ-ից «աբիժնիկ» մնալով ամեն գնով փորձում է վարկաբեկել այդ կուսակցությանը: