Տրամաբանական կլինի խթանել տեղական արտադրանքը, քանի որ մարդիկ աշխատելու հնարավորություն կունենան
Լենա Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է .
Յուրաքանչյուր պետության բնականոն զարգացման համար անհրաժեշտ են պայմաններ, որոնցում կզարգանա տեղական արտադրանքը, քանի որ տեղական արտադրանքի պայմաններում է միայն հնարավոր սեփական երկրում մարդկանց ապահովել աշխատանքով: Եվ ներկայումս մոտ 2000 մարդ աշխատում է ցեմենտի արտադրության ոլորտում, բայց նրանց մեծամասնությունը այժմ կանգնել է մի խնդրի առջև, որը կոչվում է գործազրկություն: Եվ այդ գործոնի հիմնական պատճառը Իրանից ներկրվող ցեմենտն է ու կիսապատրաստի ցեմետը՝ կլինկերը: Բավական ողջունելի քայլ կլինի ցեմենտի վերաբերյալ Պետական տուրքի մասին օրենքի նախագիծի ընդունումը, սակայն պետք է հավելենք, որ այն պետք է ներառի նաև կլինկերի գործոնը, քանի որ այն հիմնովին մոտ է բաղադրությամբ նույն ցեմենտին, և եթե ցանկանում ենք աջակցել տեղական արտադրողին, ապա պետք է ընդունենք խնդիրը լուծող ամբողջական փաթեթային մոտեցում, այլ ոչ թե մասնակի:
Պարզ է, որ Իրանը ունի էներգոռեսուրսներ և այնտեղ արտադրվող ցեմենտը ավելի ցածր ինքնարժեք պետք է ունենա: Սակայն տեղական արտադրանքի գնողունակությունը բարձրացնելու համար, անցած տարի «Արարատցեմենտ»ը նվազեցրեց տեղական արտադրված ցեմենտի գինը և այն կազմում է 40 հազար դրամ, իսկ իրանականը 39 հազար դրամ: Արդյունքում տարբերությունը ներկրվածի և տեղական արտադրվածի միջև տոննայի համար կազմում է 1000 դրամ:
Կլինկերի մեթոդով կարող է աշխատել նաև «Արարտցեմենտ» գործարանը, սակայն գործարանի ղեկավարության համար միշտ էլ կարևոր է եղել մարդուն աշխատանքով ապահովելը: Բայց, երբ շուկայական պայմաններում ստեղծվում է անարդար մրցակցային պայմաններ, այդ դեպքում պետք է հարմարվել շուկայական պայմաններին և արդյունքում 2000 աշխատող մարդկանց փոխարեն գործարաններում կարող են աշխատել միայն 100 հագի:
Ուստի եկեք հարցին տանք տրամաբանական մոտեցում, առավել ևս, երբ հաշվի ենք առնում այն, որ Արարատցեմենտը համարվում է Հայաստանում խոշորագույն հարկատուներից մեկը: