Միակ պետությունները, որոնք բացահայտ կերպով ողջունել և ծափահարել են Կաթողիկոսի դեմ հարուցված քրեական գործը, եղել են Ադրբեջանն ու Թուրքիան․ Արշակ ԿարապետյանՉինաստանում մինչ այսօր մահապատիժը, որպես պատժի միջոց, գոյություն ունի, դրա հետ կապված մի կարևոր դետալ կա․ Արմեն Հովասափյան Արցախն իմ հայրենիքն է, արյուն էինք թափել սուրբ հողի համար րոպե անգամ չվարանելով․ Խաչիկ ԳալստյանԻնչ էին անում ադրբեջանցիներն Ամասիայում ու ինչու են կարոտում այն «Գյումրի 2»-ը արդեն փորձարկվել է և ձախողվել Վաղարշապատում. Էդմոն Մարուքյան Իջեցնելու ենք դեղերի գները եռեսուն տոկոսով. Հրայր ԿամենդատյանՔաղաքականությունը խաղ ու պար չէ, որ ամեն մի խեղկատակ գա ասի՝ բարև ձեզ, ես քաղաքական գործիչ եմ. Էդմոն Մարուքյան Քաղաքական դաշտ ենք գալիս՝ փոխելու խաղի հին կանոնները․ Ավետիք Չալաբյան.«ՀայաՔվե»-ն բանակցում է առողջ ազգային քաղաքական ուժերի հետ․ Ցոլակ ԱկոպյանԱՄՆ- Իրան հակամարտությունը ինչ նոր հավանական վտանգներ է իր մեջ պարունակում․ Կարապետյան Լավ մասնագետները՝ տնտեսության կայունության և աճի հիմքում. ԶՊՄԿ-ի օրինակը Մենք հիշում ենք Ալիևի մատ թափ տալը, իսկ դու գնացել ձեռքն ես սեղմում. Արշակ ԿարապետյանՏնտեսական ծրագիր, որը Հայաստանը կդարձնի ավելի բարեկեցիկ․ միացե՛ք մեզ Կենսաթոշակառուների այսպիսի վիճակը պետության համար ամոթալի է․ Դավիթ ՀակոբյանԹուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից Ի՞նչ է Երևանում փնտրելու Մարթա Կոսը Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան Դումիկյան ՔՊ-ում այժմ էլ մարզպետների ձայներն են հաշվում Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավը վտանգված է Սփյուռքը պետք է լինի Հայաստանի շարունակությունը և մասնակցի որոշումների ընդունմանը․ Ատոմ Մխիթարյան
«Ոտներդ չմտնի էս դպրոց»․ տնօրենը դպրոցից դուրս է արել ցուցարարների երեխաներին․ Զարթոնքում դասադուլ է
Արմավիրի մարզի Զարթոնք համայնքի միջնակարգ դպրոցի մոտ հարյուր աշակերտ դասադուլ է անում, նրանք իրենց ծնողների հետ միասին պահանջում են տնօրեն Նանուշ Սարգսյանի հրաժարականը: Ապրիլի 13-ին բողոքող գյուղացիների և դպրոցի աշխատողների միջև տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ տնօրենը դպրոցից դուրս է հանել ցուցարարների երեխաներին, կազմակերպչական հարցերի փոխտնօրեն Իրինա Պողոսյանին և ուսուցչուհի Ալվարդ Խաչատրյանին՝ ասելով՝ «ոտներդ չմտնի էս դպրոց»: Դրանից հետո սկսվել է բողոքի ակցիան տնօրենի հրաժարականի պահանջով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմեց դպրոցի աշակերտներից մեկը, ով ականատես է եղել այդ միջադեպին, և ասաց՝ «կյանքում այդ դպրոց չեմ մտնելու»:
«Տնօրենը այդ օրը դուրս հանեց մեր փոխտնօրեն Իրինա Պողոսյանին, և մեր մանկավարժներից՝ Ալվարդ Խաչատրյանին: Ընկեր Պողոսյանի հայրը գյուղի ցուցարարներից Վարդան Պողոսյանն է: Ընկեր Խաչատրյանի որդին նույնպես ցուցարարների շարքում էր: Այդ ժամանակ տնօրենը բոլորիս աչքի առաջ փոխտնօրենի թևից քաշեց, ու ասաց՝ դու էս դպրոցում անելիք չունես, կարաս գնաս, կանգնես քո մարդասպան հորդ կողքը»,- ասաց աշակերտը:
Այսպես են տրամադրված նաեւ դասադուլ անող աշակերտների ծնողները։ «Էսօրվանից մեր երեխեքը չեն գնալու էտ դպրոց, քանի որ իրենք վռնդել են ցուցարարների երեխաներին»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց համայնքի բնակիչ Համլետ Աբովյանը՝ նշելով, որ եթե տնօրենը հրաժարական չտա, իրենց երեխաներին Մեծամորի որևէ դպրոց:
«Մենք դիմում-բողոք ենք ներկայացրել Կրթության գիտության նախարարություն, որ այդպիսի մարդը չաշխատի կրթական համակարգում: Չենք ուզում, որ մեր երեխեքը իրենց վատ զգան, չենք ուզում լսեն անհիմն, անվայել խոսքեր իրենց ծնողների հասցեին»,- ասաց համայնքի բնակիչը։
Դպրոցի տնօրեն Նանուշ Սարգսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ իր դպրոցում ամեն ինչ կարգին է. ունի 86 բացակա: Տնօրենը հերքեց, թե ինքը ցուցարաների երեխաներին դուրս է հանել դպրոցից. «Այդ միջադեպի ժամանակ երբ դպրոցի օպերատորին էին հարվածում, իմ ուսուցիչներից մեկը, թողնելով իր դպրոցը, անցնում է հակառակ կողմ: Դա շատ վիրավորական է, թեկուզ, որ իր հայրը ցուցարար էր, դա չի մեղմում իր քայլը»,- ասաց տնօրենը և ավելացրեց, որ ինքը մտադրություն չունի հրաժարական տալու, համաձայն է, որ լինեն ստուգումներ:
Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ունեցել է հանդիպում երկու կողմերի հետ: Հորդորել է դադարեցնել դասադուլը: Նրա խոսքով՝ իրականցվելու են ստուգումներ, և եթե տնօրենը թույլ տված լինի խախտումներ, կլինի իրավական համապատասխան որոշում:
«Մեր տեսակետը հետևյալն է, կրթական պրոցեսը չպետք է խաթարվի, և դադարեցվի քաղաքական պահանջների համար: Իրավական հիմք բողոքողների խոսքերում կա, սակայն ապացույցներ չկան: Ուրբաթ օրվա լարված իրավիճակի հետևանքով դադարեցվեցին ստուգումները, բայց շուտով կշարունակվեն: Բացառություններ չեն լինելու, խախտման դեպքում՝ կլինի համապատասխան քայլ»,- ասաց մարզպետը:
Հիշեցնենք, որ Արմավիրի մարզի Զարթոնք համայնքի բնակիչները երկու ամիս բողոքի ակցիաներ էին անում՝ պահանջելով 23 տարվա գյուղապետ Պարույր Սարգսյանի հրաժարականը, նրան մեղադրելով՝ մի շարք անօրինականությունների համար: Ապրիլի 12-ին պահանջում էին դպրոցի տնօրեն Նանուշ Սարգսյանի հրաժարականը, որը գյուղապետի դուստրն է դպրոցի բակում ցուցարարների ու դպրոցի աշխատողների միջև եղել է ծեծկռտուք, որի հետևանքով դպրոցի օպերատորը ստացել է գլխի վնասվածք: Ապրիլի 13-ի առավոտյան համայնքապետի 27-ամյա թոռը՝ Նարեկ Մելքոնյանը, որը դպրոցի տնօրենի որդին է, ինչպես նաև՝ հայոց պատմություն առարկայի ուսուցիչը, հրազենային վնասվածք էր հասցրել ցուցարարներից մեկին: Նույն օրը երեկոյան՝ գյուղապետը հրաժարական է տվել: