«Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությունը հրապարակել է զեկույց Հանրապետության նախագահի կողմից ՍԴ դատավոր առաջադրելու ընթացակարգի վերաբերյալ
«Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությունը, կարևորելով ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի՝ ՀՀ նախագահի կողմից ընտրության և ՀՀ Ազգային ժողով առաջադրման գործընթացի իրավաչափությունը և դրա նկատմամբ հանրային վստահությունը, կատարել է մշտադիտարկում, որն իրականացվել է ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ ձևավորված խորհրդակցական ժամանակավոր աշխատանքային խմբի կողմից հավակնորդների հետ անհատական զրույցների դիտարկման, հարցումների միջոցով անհրաժեշտ տվյալների ստացման, հրապարակային վերաբերելի տեղեկատվության ուսումնասիրություն, սահմանադրական և միջազգային իրավունքում առկա չափորոշիչների վերհանման և վերլուծության եղանակներով։
«Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությունը հրապարակում է զեկույց, որում անդրադարձ է կատարված ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուի առաջադրման ընթացակարգի իրավաչափությանը, արդարության և թափանցիկության սկզբունքների համապատասխանությանը, աշխատանքային խմբի կազմավորման և գործունեության արդյունավետությանը, ինչպես նաև թեկնածուի առաջադրման գործընթացի նկատմամբ քաղաքական ազդեցություններին վերաբերող հարցերին։