Գ. Ծառուկյանի հեղինակությունն ու կլոր սեղանի շուրջ ձևավորված նոր գործընկերային հարաբերությունները դրական փոփոխությունների շարժառիթ...
Մհեր Խաչատրյանը  ֆեյսբուքյան իր էջում  գրում է
Երկրում ռադիկալ փոփոխությունների համար կարևոր են ոչ միայն երկրի ներսում ժողովրդի համախմբվածությունը, այլև նաև այլ բարեկամ երկների հետ կապերի ամրապնդումը, ընդլայնումն ու խորացումը: Ինչն էլ այսօր, ջանք ու եռանդ չխնայելով, կատարում է խորհրդարանական երկրորդ ուժի լիդերը:
Եվ այսպես ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Քաղաքական կուսակցությունները հանուն եվրասիական համագործակցության» կլոր սեղանը: Ֆորումին ներկա են գտնվել ԵԱՏՄ անդամ 5 երկրների, ինչպես նաև Սերբիայի, Վիետնամի և Տաջիկստանի քաղաքական կուսակցությունների ղեկավար ներկայացուցիչները: Ֆորումն ինքնին աննախադեպ էր, թեկուզ միայն հենց նրանով, որ նման խոշորամասշտաբ միջոցառումն իրականացվում էր Հայաստանում:
Անցկացված հանդիպումը ինքնանպատակ չէր, և այս անգամ էլ, ինչպես մնացյալ բոլոր հանդիպումներին՝ Գ. Ծառուկյանն իր հեղիանակությունը, վայելած հարգանքը անունն ու հնարավորությունները բանեցրեց ի շահ մեր պետության, խթան հանդիսանալով նոր ներդրումների, բարեկամական, վստահության հիմքում ընկած գործընկերային հարաբերություններին: Չնայած նրան, որ ֆորումի ընթացքում բարձրաձայնվեցին բոլոր այն հարցերը, որոնք կարող են լուծել ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսական կոլեգիայում, Գ. Ծառուկյանը վերհիշեց նաև Վլ.Պուտինի հրավերով Ռուսատանյան այցի շրջանակներում առաջարկված միտքը. Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտի ձևավորելու մասին: Ինչն էլ հենց կարող է ծառայել, որպես տնտեսական հեղափոխության հենասյուն: Այստեղ, հատկապես կարևոր է լինելու այն, որ տեղական արտադրողը առանց որևէ խոչընդոտի կկարողանա իր ապրանքն իրացնել երկրի սահմաններից դուրս, և ի վերջո կձևավորվի ազատ տնտեսական գոտի:
Գ. Ծառուկյանի այս բոլոր քայլերը, որոնք նպատակաուղղված են երկրում տնտեսական հեղափոխության իրականացմանն արդեն իսկ հանգեցրել են դրական և որակական փոփոխությունների, իսկ առաջիկայում սպասվելիք իրողությունները երկար սպասեցնել, վստահ ենք չեն տա: