Մենք իշխանություն կենտրոնացնելու, պահելու, ճանկռելու, կրծելու, գրկելու խնդիր չունենք․ Նիկոլ Փաշինյան
Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն ժամանակին եղել են նախարարություններ, բայց անգամ այդ ժամանակ իրենց հետ կապված հարցերը պակաս չեն եղել, երբեմն եղել են ավելին։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 17-ին, ԱԺ-ում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Շաքե Իսայանի հարցին՝ սուպերվարչապետությունը պահպանելու, մասնավորապես՝ ԱԱԾ-ն եւ ոստիկանությունը վարչապետի ենթակայությամբ թողնելու վերաբերյալ։
Փաշինյանը հիշեցրեց, թե հակառակ սցենարը ինչ փոփոխություններ է ենթադրում․ «Նախարար նշանակում է քաղաքական պաշտոն, նշանակում է կուսակցության անդամ, նշանակում է քաղաքական գործիչ։ Մենք ուզո՞ւմ ենք, որ քաղաքական գործիչը լինի ԱԱԾ ղեկավար։ Խնդիր չկա՝ եկեք որոշենք, որ ուզում ենք, իրար հետ որոշում կայացնենք։ Ուզում ենք , որ ոստիկանության պետը լինի քաղաքական գործիչ, ով վաղը լինելու է պատգամավորի թեկնածու»։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաեւ խորհրդարանի լիազորություններին, որոնք, ըստ նրա, լիարժեք չեն իրացվում, ԱԺ-ն հազիվ օգտվում է դրանց 10%-ից․ «Լիազորությունները պետք է նաեւ կիրառող լինի, վերցնենք դնենք մի տեղ, ոչ մեկ այդ լիազորությունները չկիրառի, դրանից ավելի լա՞վ է լինելու։ Այսօր որեւէ մեկը կարո՞ղ է ինձ մեղադրել որեւէ լիազորություն չարաշահելու մեջ, կարո՞ղ է մեղադրել թափանցիկ չլինելու մեջ»,- ասաց Փաշինյանը։
Շաքե Իսայանը արձագանքեց, որ խորհրդարանական վերահսկողության դաշտը ձեւակերպելու գործընթացում կառավարությունը կարծես դիտորդի կարգավիճակում է, եւ ամբողջ պատասխանատվությունը խորհրդարանի վրա է մնում։
Փաշինյանը վստահեցրեց, որ ընդդիմության ներկայացուցիչները կլինեն եւ՛ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովում, եւ՛ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում։ Իրենք, ասաց, իշխանություն պահելու խնդիր չունեն, եթե այսօր ժողովրդի քվեով անցել են, վաղը կարող է չանցնեն․ «Մենք իշխանություն կենտրոնացնելու, պահելու, ճանկռելու, կրծելու, գրկելու խնդիր չունենք։ Մենք ժողովրդի վստահության քվեով կառավարություն ենք հիմա, վաղը ժողովրդի քվեով կարող է չլինենք կառավարություն։ Ընկե՞լ ենք ձեր հետեւից, ուրիշ մեկի հետեւի՞ց ենք ընկել, քաղաքական հետապնդումնե՞ր են երկրում, տեռո՞ր է սահմանվել, իշխանությունը բոլորին հետապնդո՞ւմ է, բոլորը վախենո՞ւմ են, թե ինչ կլինի։ Այս նյարդային մթնոլորտը ես ընդհանրապես չեմ հասկանում։ Որեւէ մեկը տեսնում է, որ իր օդերը փակո՞ւմ են»,– ասաց վարչապետը։