Ցանկացած պահի Ալեքսանդր Սարգսյանին Հայաստան կանչելու հետ կապված ԱԱԾ տնօրենը խնդիր չի տեսնում
Առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության համար մեղադրվող Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանը Հայաստանի տարածքը լքել է ԱԱԾ իմացությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ազգային ժողովում՝ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակում Ալեքսանդր Սարգսյանը դիմել է Հայաստանից բացակայելու համար. պատճառը նրա առողջական խնդիրներն են: Քննչական դեպարտամենտի քննիչի որոշմամբ, որն ունի այդ իրավունքը, օրենքով թույլատրել է Ալեքսանդր Սարգսյանին լքել Հայաստանի տարածքը: Այո, Հայաստանի տարածքը նա լքել է մեր գիտությամբ և ստորագրություն է տվել, որ առաջին իսկ պահանջի դեպքում նա կժամանի Հայաստան: Այս պահին նման պահանջ չկա: Քննչականը մշտապես գտնվում է կապի մեջ նրա փաստաբանների հետ և հենց անհրաժեշտությունը լինի, անմիջապես կհրավիրեն: Կարծում եմ, որ որևէ խնդիր չի լինի»,-ասաց Ալեքսանդր Սարգսյանը:
Ալեքսանդր Սարգսյանն ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հարկային ստուգումների արդյունքում առաջացած հարկային պարտավորությունների կատարման նպատակով մինչ օրս ՀՀ պետական բյուջե է փոխանցել 3.165.448.706 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև Հայրենիքի պաշտպանության համար սպառազինություն ձեռք բերելու նպատակով իր նախաձեռնությամբ նվիրաբերել է 19.600.000 ԱՄՆ դոլար գումար: Թիվ 58213018 քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով («խարդախությունը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով»): Դեռևս կալանքի տակ է պահվում Ալեքսանդր Սարգսյանի բանկային հաշվեհամարին առկա 3 միլիոն 855 հազար 760 դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 873 միլիոն 899 հազար 360 դրամ գումարը, և առաջիկայում նախատեսվում է կալանքի տակ պահվող գումարը ևս ուղղել հարկային պարտավորությունների կատարմանը: Հաղորդվել է նաև, որ Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանի նկատմամբ հարուցված տարբեր քրեական գործերի և քննչական գործողություների ժամանակահատվածում նա կամավոր անհատույց փոխանցել է պետությանը 18,5 մլն դոլարին համարժեք գումար: