Գ. Ծառուկյանի նախաձեռնությամբ կրկին կվերականգնվի բամբակի արտադրությունը Հայաստանում
Բամբակի պահանջարկը ժամանակակից աշխարհում անսպառ է: Նախկինում Հայաստանը եղել է բամբակի արտադրության խոշոր կենտրոն և ահա ավելի քան կես դար ընդմիջումից հետո, Հայաստանում բամբակագործության վերածննդին միտված նախաձեռնությունը Գագիկ Ծառուկյանին է: Նրա ջանքերով այսօր Հայաստանը կրկին կվերականգնի սովետական շրջանի բամբակի արտադրության գործընթացը: Սա իր հերթին կնպաստի երկրի տնտեսության զարգացմանը և Հայաստանում նոր աշխատատեղերի բացմանը: Ահա ևս մեկ քայլ դեպի «տնտեսական հեղափոխություն»:
Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնած բամբակի արտադրության գործընթացի մեկնարկը տրված է: Արմավիրի մարզում՝ Արաքս գետի ափին գտնվող 1000 հեկտար հողային տարածքում ցանվել է բամբակի սերմ: Որոշակի քանակությամբ աճեցված բամբակենու բերքը ուղարկվել է Գերմանիա լաբարատոր փորձաքննության և պարզվել է, որ Հայաստանում աճեցված բամբակը իր որակով գերազանցում է բոլոր մրցակիցներին: Պետք է նշել, որ բամբակի դաշտում սերմը շաղ տալու խորհրդանշական արարողությունը իրականացրեց անձամբ Գագիկ Ծառուկյանը: Այս ամենից հետո Գ.Ծառուկյանը հանդիպում ունեցավ Արմավիրի մարզի Արաքս և Հայկաշեն գյուղերի բնակիչների հետ՝ նրանց հայտնելով այն բարի լուրը, որ շուտով այնտեղ կկառուցվի տեքստիլի քաղաք: Այս լուրից հետո անբացատրելի էր բնակչության ոգևորվածությունը, քանի որ կլինեն նոր աշխատատեղեր գյուղացիների համար:
Այսպիսով Գագիկ Ծառուկյանի մեծ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանում վերականգնում է նախկինում եղած արտադրական հզորությունները՝ զարկ տալով տնտեսության հզորացմանը: