Հայ բժիշկները Սիրիայում բազմաթիվ վիրահատություններ են կատարել. Նազելի Էլբակյան
2019թ–ի փետրվարի 8–ից հայկական 83 հոգուց բաղկացած հումանիտար առաքելության խումբը Սիրիայում է՝ հումանիտար առաքելությամբ, այս ընթացքում մեկ սակրավոր վիրավորվել է եւ այժմ Հայաստանում է, Սիրիայում աշխատում են 82 սակրավոր եւ բժիշկ։
Թե Սիրիայի բնակիչները, թե հալեպահայերը որպես եղբայրական առաքելություն են ընդունում Հայաստանի  հումանիտար առաքելության խմբին։ NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Նազելի Էլբակյանը՝ փոխանցելով Սիրիայում Հայաստանի հյուպատոս Արմեն Սարգսյանի խոսքերը։
Նազելի Էլբակյանը շեշտեց, որ ականազերծողները հիմնականում աշխատում են Հալեպում եւ հարակից հատվածներում, որոնք առնչվում են բնակչության հետ. բնակավայրերի եւ  դպրոցների մոտակայքը, որպեսզի վերականգնվի մարդկանց բնականոն կյանքի ռիթմը։
Ինչ վերաբերում է  ականներին, ապա Նազելի էլբակյանը նշեց, որ հանդիպում է ինչպես հակատանկային, այնպես էլ հակահետեւակային ականներ, շատ են հանդիպում նաեւ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր, որոնք տարբեր կառուցվածք ունեն։
«Մեր սակրավորները ունենում են տեսական եւ գործնական պարապմունքներ,
խմբերի են բաժանվում, կատարելագործում են իրենց գիտելիքները՝ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի առումով, որպեսզի կարողանան հանդիպող տարբեր տեսակաների  ինքնաշեն պայթուցիկները ականազերծեն»,– ասաց Նազելի Էլբակյանը։
Ըստ նրա, հայ սակրավորները շփվում են երեխաների հետ, ընդհանրապես շատ լավ է վերաբերմունքը հալեպահայերի կողմից, մեծ ոգեւորություն կա։
«Մենք ամենօրյա շփում ունենք մեր խմբի հետ եւ իրենք ոգեւորվում են, որ պարբերաբար անդրադառնում են, մեր կենտրոնը հաճախ է զանգեր  ստանում, եւ նրանց փոխանցում ենք՝ բարի վերադարձ, անփորձանք ծառայություն»,– ասաց Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատուն։