Երևանում խցանումներ չկան, ես կասեի՝ դա դանդաղ ընթացք է. Աշոտ Ահարոնյան
Երևանում կայանատեղերի և երթևեկության խնդիր կա: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 30-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ՃՈ պետ Եգոր Կարապետյանը: Նրա խոսքով՝ 2017թ. ՀՀ տրանսպորտային միջոցներն ավելացել են 38 260-ով, 2018-ին՝ 73 562-ով, իսկ 2019թ. ապրիլի 29-ի տվյալներով՝ 32 115 տրանսպորտային միջոցով: Նա նշեց, որ այդ տրանսպորտային միջոցների մոտ 50 տոկոսը շահագործում է Երևանում:
«Տրանսպորտային միջոցի միջին երկարությունը 5 մետր է: Մոտավորապես 2 տարի 3 ամսում 420 կմ տրանսպորտային միջոց գտնվում է Երևան քաղաքում, իսկ եթե դա վերածենք քառակուսի մետրի, ստացվում է՝ 110 հա տրանսպորտային միջոց միայն Երևանում է, իսկ եթե դա վերածենք հրդեհային նորմերը պահելով, այսինքն` 15 քառակուսու փոխարեն լինի 24 քառակուսի մետր, նշանակում է՝ 170 հա Երևանում տարածք է պետք, որպեսզի Երևանում օգտագործվող տրանսպորտային միջոցները կայանեն: Մենք նաև վերլուծություն ենք կատարել Կրկեսի, Գրիգոր Լուսավորիչ և Ագաթանգեղոս խաչմերուկներում: Վերցրել ենք մեկ երթևեկելի գոտի, և հաշվարկային վերլուծությամբ պարզել, որ նախատեսված 450 մեքենայի փոխարեն՝ այդտեղ երթևեկում է 875-ից մինչև 925 ավտոմեքենա, այսինքն՝ կրկնակիից ավելին»,- ներկայացրեց Կարապետյանը:
Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը նկատեց, որ աշխարհում չկա մեկ գերխոշոր քաղաք, որը խցանումների խնդիր չունենա. «Երևանում խցանումներ չկան, ես կասեի, դա դանդաղ ընթացք է, որովհետև, ի տարբերություն այլ խոշոր քաղաքների, մենք Երևանում խցանում չենք ունենում, որ ժամերով երթևեկությունը կանգնած մնա, այստեղ ուղղակի դանդաղում է»,- հավելեց Աշոտ Ահարոնյանը: