Իսրայելը պետք է որոշի՝ ցանկանո՞ւմ է արդյոք ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. Մնացականյան
Հայ ժողովուրդը դեռեւս բախվում է արդարադատության ժխտման ճնշումների հետ, եւ իմ ժողովուրդը մշտապես զգում է դա: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ Զոհրաբ Մնացականյանն իսրայելական պետական KAN NEWS հեռաուստաալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում:
Պատասխանելով հարցին՝ չի՞ զարմացնում արդյոք նրան փաստը, որ Իսրայելը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, Մնացականյանը նշել է, որ հարցը զարմանքին չի վերաբերում:
Նա վստահ է, որ արդարադատության ժխտման հարցն ավելին է, քան հայերի մասին հարցը: «Դա ամբողջ մարդկության խնդիրն է: Իսրայելը պետք է որոշի՝ ցանկանո՞ւմ է արդյոք ընդունել դա, թե ոչ: Խոսքը վերաբերում է Իսրայելին, ոչ թե Հայաստանին»,-նշել է ԱԳ նախարարը:
Պատասխանելով լրագրողի խնդրանքին՝ պարզաբանել՝ ինչ առումով է Իսրայելին վերաբերում, Մնացականյանը պատասխանել է, որ «դա ցեղասպանության կանխարգելման, մարդու իրավունքների բնագավառում ներդրում ունենալու հարց է»:
«Հատկապես մեր կոլեկտիվ մարդկային գիտակցության մեջ մենք չենք իմաստավորում վճռականությունը թույլ չտալու մեկ այլ ցեղասպանություն: «Այլեւս երբեք» կարգախոսը չի նյութականացվել»,-հավելել է նա:
Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը նպաստում է ցեղասպանությունների կանխարգելմանը:
«Ես գտնում եմ, որ մեր կոլեկտիվ պարտքն է շարունակել բոլոր հնարավոր ձեւերով նվազեցնել այն իրադարձությունների կրկնության վտանգը, որոնց հետ մեր երկրները բախվել են պատմության ընթացքում»,-հավելել է նա: