Բնակարանները Երեւանում շարունակում են թանկանալ՝ չնայած գնորդները պակասել են
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ ընթացիկ տարվա մարտին բնակարանների առուվաճառքի գործարքների քանակությունը մնացել է գրեթե նույն մակարդակում՝ ի տարբերություն անցած տարվա սկզբի՝ 1401 գործարք 1400-ի համեմատ: Այդ միտումը նկատվում է ամբողջ երկրում ընդհանուր առմամբ: Իսկ մայրաքաղաքում նկատվում է անկում՝ 64 գործարքի թվով կամ 6.6 տոկոսով:
Ինչպես հայտնի է, անշարժ գույքի շուկայի վրա ազդող գործոններից մեկը բնակչության միգրացիան է: Ապրիլի 1-ի դրությամբ Հայաստանի բնակչությունը նվազել է 7.8 հազար մարդու քանակով կամ 0.3 տոկոսով: Քանի որ այդ գործընթացը տեղի է ունենում բնակչության բնական աճի ֆոնին, դրա պատճառն էմիգրացիան է: Նշենք, որ բնակչության թիվն ամենաշատը կրճատվել է Շիրակի մարզում (2.2 հազար մարդ), Լոռիում (1.9 հազար մարդ) եւ Արագածոտնում (1.7 հազար մարդ):
Սակայն, ըստ պաշտոնական տվյալների, օտարերկրացիները մեծամասամբ վաճառում են իրենց անշարժ գույքը, ոչ թե ձեռքբերում այն: Մանրամասնենք բնակարանների տվյալները ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի կտրվածքով: Այդ ժամանակահատվածում Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիները վաճառել են շուրջ 366 բնակարաններ (երկրում բնակարանների ընդհանուր վաճառքի 10.1 տոկոսը): Իսկ նրանց կողմից ձեռք են բերվել գրեթե երկու անգամ պակաս թվով բնակարաններ՝ 197 բնակարան (երկրում բնակարանների ընդհանուր գնման 5.4 տոկոսը): Ավելի վաղ ենթադրվում էր, որ օտարերկրացիների մի մասը մեր հայրենակիցներն են, որոնք փոխել են քաղաքացիությունը:
Մայրաքաղաքում բնակարանների առաջնային շուկայի պահանջարկը խթանվում է պետական ծրագրերի միջոցով, որոնք տրամադրում են քաղաքացիների հիպոթեքային արտոնություններ: Որպես կանոն նոր բազմաբնակարան շենքերը ներկայումս կառուցվում են ոչ մայրաքաղաքի էլիտար կենտրոնում: Այսինքն՝ Հյուսիսային պողոտայի նման նախագծեր բնակարանների չափազանց բարձր գներով արդեն կարծես չեն նախատեսվում:
Անցյալ տարի Երեւանում շահագործման էր հանձնվել 63 բնակելի շենք, որոնք կառուցվել էին կազմակերպությունների հաշվին: Դա բավականին գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը, երբ շահագործման էր հանձնվել ընդամենը 4 շենք:
Հաշվի առնելով բնակարանների մեծ առաջարկը (ինչպես առաջնային, այնպես էլ երկրորդային շուկայում), գնորդներն ընտրելու խնդիրներ չունեն: Սպառման խնդիրներ ունեն միայն անշարժ գույք վաճառող անձինք: Այդ պայմաններում հակասական են պաշտոնական տվյալները, որոնք վկայում են մայրաքաղաքում բնակարանների շուկայական գների անդադար աճի մասին: Այդ առումով առանձնանում է Կենտրոն վարչական շրջանը, որտեղ 1ք/մ մակերեսը տարվա ընթացքում թանկացել է 17 տոկոսով:
Ներքոնշյալ աղյուսակում ներկայացված է գների դինամիկան դոլարով բնակարանի 1 ք/մ մակերեսի համար: Նշենք, որ ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսներին ԱՄՆ-ի դոլարի փոխարժեքը աննշան կրել է փոփոխություն: