Նախ ստեղծեք ու մշակեք որևէ բան որպես ժառանգություն, որից հետո մեկնաբանությունը կշիռ կունենա. Հրայր Գիշյան
Հրայր Գիշյանն Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
Քանի որ շատերն են մեկնաբանում հարկ եմ համարում նշել.
Չեմ խոսա այն մասին արդյոք սա լավ է թե վատ, ճիշտ է թե սխալ, մանավնդ երբ իմ կարծիքով հասարակությունը պատրաստ չէ դրա ընկալմանը: Սակայն հարկ եմ համարում հիշեցնել որ մշակույթն այն է ինչ այսօր կերտում, մշակում է ազգը, ժողովուրդը և անհատներն ընդհանուր վերցրած, այն ինչը ժառանգվում է հաջորդ սերունդներին:
Համացանցը ողողված է մարդկանց մեկնաբանություններով որոնք որևէ արժեք չեն ստեղծում, որևէ կապ չունեն ոչ ազգի ոչ ժողովորդի հետ, իսկ մի մասն էլ առհասարակ Հայաստանում չեն բնակվում սակայն իրենց թվում է թե իրավունք ունեն ստեղծող արարող մարդուն, կապ չունի լավ թե վատ է արարում, ասել թե նա ինչ անի: Սկզբում ինքներոդ փորձեք ինչ որ բան արարել: Նախ ստեղծեք ու մշակեք որևէ բան որպես ժառանգություն որից հետո մեկնաբանությունը կշիռ կունենա:
Ասում են սարը մշակութային արժեք է կրում իր վրա սակայն նշանակալի մշակութային ժառանգություններ Արցախում ՀՀ այլ տարածքներում անտերության են մատնված և ոչ մի ծպտուն այդ մասին: Գերեզմանները բարբարոսաբար քանդվում ու մարդկային ոսկորները փռվում են արևի տակ ողջ Հայկական տարածքներում ու դրանց մասին խոսացող չկա: Լավ ի՞նչ արժեհամակարգի կրող եք: Ո՞րն է ձեր առաքելությունն ու նպատակը: Ո՞րն է ձեր կապը Հայի տեսակի հետ:
Կից այսօրվա մեր մշակույթից մի հատված: