Թող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքները. «Համահայկական ճակատ» շարժումՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՍահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանՍտորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքում
Վերջին տարիներին նկատվում է արևային գեներացիայի շեշտակի աճ
Վերջին տարիներին նկատվում է արևային գեներացիայի շեշտակի աճ, որը իր տեմպերով գերազանցում է ոչ միայն էներգիայի արդյունահանվող աղբյուրների, այլև անգամ քամուց էլեկտրաէներգիայի արտադրությանը։
Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի տնտեսագիտության ինստիտուտի հիդրոէներգետիկայի և վերականգնվող աղբյուրների էներգիայի ամբիոնի պրոֆեսոր Կոստանտին Սուզլովը։ Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ սկսվել է համաճարակային 2020 թվականից։ Արևային էներգիայի սահմանված հզորությունները առաջին անգամ գերազանցեցին քամու էներգետիկայի հզորություններին, 2021 թվականին արևային գեներացիայի հավելաճը հասել է ողջ աշխարհի մակարդակով 138 գվտ-ի , մինչդեռ քամունը՝ ընդամենը 114 գվտ է, իսկ գազայինը մնացել է 59 գվտ-ի սահմաններում։
Պրոֆեսսորի խոսքով՝ արևային էներգիայի շեշտակի աճի գլխավոր պատճառներից մեկը դրա ինքնարժեքի նվազումն է, այսպես, ընդամենը 2 տարվա ընթացքում արևային էներգիայի հզորությունների տեղադրման արժեքը, ողջ աշխարհի մակարդակով, նվազել է գրեթե 7 անգամ, այսինքն արևային վահանակների տեղադրումը և հզորությունների իրացումը 7 անգամ ավելի էժանացել է ոչ միայն շարքային սպառողների, այլ նաև պետությունների ձեռնարկությունների բիզնեսի համար և Կոստանտին Սուզլովն արձանագրում է, որ մինչև 2050 թվականը էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կրկնակի կաճի։
Ըստ այդմ, այս ամենը վերագրել է նաև Հայաստանին, որտեղ արևային վահանակներ արտադրող միայն մեկ ընկերություն կա՝ «Սոլարոնը», և պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի վերականգնվող էներգիայի կարևորագույն աղբյուրներից մեկի օգտագործումը շեշտակի ավելացվի, այլապես հայկական բիզնեսն ու քաղաքացիները կշարունակեն թանկ գներով էլեկտրաէներգիա գնել ու չօգտագործելով իրական ռեսուրսները։