Իսրայելում էլեկտրաէներգիայի գների աճը մեծացրել է արևային մարտկոցների պահանջարկը
Stmegi.com-ը գրում է, որ 2022 թվականին Իսրայելում նկատված էլեկտրաէներգիայի սակագների աճը, ի լրումն մոտ ապագայում սպասվող ևս մեկ աճի, հանգեցրել է մասնավոր տների տանիքներին արևային էներգիայի համակարգերի տեղադրման ավելացմանը: 2021 թվականին տեղադրվել է 4500 նման համակարգ։
Իսրայելի կառավարության որոշմամբ մինչև 2025 թվականը վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կկազմի երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի սպառման 20%-ը, իսկ մինչև 2030 թվականը Իսրայելում էլեկտրաէներգիայի ողջ սպառման 30%-ը։
Մինչ օրս իսրայելցիները դեռ հեռու են այդ նպատակներից։ Եթե 2023 թվականի հունվարին իսկապես էլեկտրաէներգիայի 8,2 տոկոս թանկացում լինի, ապա մասնավոր հատվածում սպասվում է արևային համակարգերի տեղադրման պահանջարկի աճ։
Տանիքի վրա արևային էներգիայի համակարգի տեղադրումը ծախսարդյունավետ է: Համակարգի տեղադրումը 120 քմ տանիքի վրա արժե մոտ 80 000 շեքել և բերում է տարեկան մոտ 14 000 շեքել ակնկալվող եկամուտ և 14% տարեկան եկամտաբերություն: Այսպիսով, ներդրումները մարվում են վեցուկես տարվա ընթացքում։
Enerpoint էներգետիկ ընկերությունը պատրաստվում է արևային էներգիայի կայանքների պահանջարկի մեծացմանը և հավաքագրում է տասնյակ վաճառքի գործակալներ և տեղադրողներ: Տարեսկզբին ընկերությունը ձեռք է բերվել Colmobil Group ընկերության կողմից։ Ավտոմեքենաների խոշոր ներկրողն այդ նոր ասպարեզ է մտել ընդհանրապես էներգիայի և մասնավորապես այլընտրանքային էներգիայի պահանջարկի ավելացման պատճառով։