ԱԺ-ում 2 ժամ աշխատող հավաքարարների աշխատավարձը հաշվարկվել է՝ պահպանելով 105 000 դրամ դրույքաչափը. «Քլիներս» ՍՊԸ
«Քլիներս» ՍՊԸ-ն ԱԺ աշխատակազմի հետ կնքված պայմանագրով, ընկերությունը պարտավորվել է ապահովել ԱԺ շենքի սանմաքրման աշխատանքները առնվազն 60 աշխատակցով 105 հազար դրամ դրույքաչափով. քանի որ աշխատանքի տեւողությունը կազմում է 2 ժամ, ապա ընկերությունը որոշել է, համապատասխան դրույքաչափի հաշվարկով, վարձատրել մաքրուհիներին կես դրույքաչափ՝ 40 հազար դրամ: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Քլիներս» ՍՊԸ-ն:
«Հաշվի առնելով վերջին օրերին Ազգային Ժողովի աշխատակազմի մաքրուհիների բողոքները եւ դրանց շուրջ ձեւավորված հանրային հնչեղությունը՝ անհրաժեշտ ենք համարում հանդես գալ պարզաբանումներով.
«Քլիներս» ՍՊ ընկերությունը 2018 թվականի սեպտեմբերին մասնակցել եւ հաղթող է ճանաչվել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի կողմից հայտարարած ԱԺ վարչական շենքի սանմաքրման մրցույթում, առաջարկելով 7 մասնակիցների թվում ամենացածր գինը: «Քլիներս» ՍՊԸ հիմնադրվել է 2014 թվականին եւ հանդիսանում է տվյալ ոլորտի մասնագիտացված ընկերություն, պատվիրատուների լայն ցանկով (ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր կազմակերպությունների): Միաժամանակ հարկ ենք համարում հայտնել, որ ընկերությունն իր գործունեության մեջ կաշկանդված չէ որեւիցե կապերով թե նախկին, թե ներկայիս իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Առավել եւս, պաշտոնապես հայտարարում ենք, որ «Քլիներս» ՍՊԸ պայմանագրային պարտավորություններից դուրս որեւիցե պարտավորություն չի ստանձնել ԱԺ ղեկավարության թե նախկին, թե ներակայիս վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ:
Ընկերության ԱԺ աշխատակազմի հետ կնքված պայմանագրով, ընկերությունը պարտավորվում է ապահովել ԱԺ շենքի սանմաքրման աշխատանքները առնվազն 60 աշխատակցով 105 հազար դրամ դրույքաչափով: Քանի որ աշխատանքի տեւողությունը կազմում է 2 ժամ, ապա ընկերությունը որոշել է, համապատասխան դրույքաչափի հաշվարկով, վարձատրել մաքրուհիներին կես դրույքաչափ: Այլ պարտավորություն (պաշտոնական կամ ոչ պաշտոնական) ընկերությունը չի ստանձնել եւ առաջնորդվում է բացառապես կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրով: Այս թեմայով տարբեր շահարկումները համարում ենք ուղղորդված եւ կողմնակալ՝ միտված ընկերության բնականոն աշխատանքը խաթարելուն:
Ընկերությունը նաեւ հայտնում է, որ իր աշխատանքը խոչընդոտելու, կողմերի պայմանագրային պարտավորությունները չկատարելու դեպքում կդիմի խնդրի դատական կարգով լուծմանը»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ԱԺ հավաքարարները բողոքում էին, որ իրենք ստանում էին 67 հազար աշխատավարձ, իսկ հիմա իրենց աշխատավարձը կրճատում են 40 հազար դրամի: Այս առնչությամբ, ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ հավաքարարները մինչև հիմա աշխատել են օրական երկու ժամ: Աշխատակազմը կարծում է, որ ներկայում աշխատող 60 մաքրուհիների կարիքը ԱԺ–ում չկա, ավելին կա մեկ այլ կազմակերպություն, որը պատրաստ է ավելի ցածր աշխատավարձերով նույն ծառայությունը մատուցել։
«Կան մարդիկ, որ համաձայն են՝ գան, այդ գումարով աշխատեն, սակայն ԱԺ ադմինիստրացիան պարտադրում է կազմակերպությանը, ասում է ՝ մեր աշխատողներին պահեք, նաև հավելյալ գործով ապահովեք:
«Մարդիկ աշխատում են երկու ժամ և ուզում են ստանալ պետությունից պարգևավճարներ, սոցփաթեթ և այլն։ Պետությունը իրենց չի հանում աշխատանքից, թեև իրենց պայմանագիրն ավարտված է»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը: