Թեհրանը նախազգուշացրել է Երևանին Արևմուտքի հետ համագործակցության համար
Նյութի թարգմանությունը՝  Pressmedia.am-ի:
Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Մուհամմեդ Ահադին Բաքու կատարած այցի ժամանակ մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի գործունեության վերաբերյալ, որը, ըստ նրա, սպառնում է Հարավային Կովկասում կայունությանը։ Իրանի փոխնախագահ  Ջամշիդին ասել է, որ Հայաստանը դառնում է արևմտյան հետախուզության կենտրոնը տարածաշրջանում և մոտենում է ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին։
Ինչպես գրել է «Կովկասյան հանգույց»-ը, սեպտեմբերի 6-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է սեպտեմբերին «Eagle Partner-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունների անցկացման մասին։
Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի միջազգային հարաբերությունների և պաշտպանական դիվանագիտության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Մուհամմեդ Ահադին այցելել է Բաքու։ Իրանական պատվիրակությունը մասնակցել է ադրբեջանա-իրանական համատեղ ռազմական հանձնաժողովի նիստին, հայտնում է Turan-ը։
Ահադին մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի գործունեության վերաբերյալ, որը, ըստ նրա, կարող է վտանգել տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը։
Ըստ Ահադիի՝ արտաքին ուժերը փորձում են խաթարել իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունները։ «Մեր միակ նպատակն ու ցանկությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն է, մենք ցանկանում ենք, որ Հարավային Կովկասում խաղաղություն և հանգստություն հաստատվի, հուսով ենք, որ երկու երկրների քաղաքական ղեկավարությունը կկարողանա ավելի արագ հասնել խաղաղության՝ շարունակելով. այս գիծը»,- սեպտեմբերի 10-ին ասել է oxu.az-ը:
Ավելի վաղ Իրանի առաջնորդ  Ռաիսին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց են ունեցել։ Իրանի փոխնախագահ Ջամշիդին հայտնել է զրույցի մանրամասները։ Նրա խոսքով, Հարավային Կովկասում «3+3» ձևաչափից դուրս բոլոր շփումները (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, Ռուսաստան և Իրան) միայն վատթարացնում են իրավիճակը տարածաշրջանում, իսկ արտաքին ուժերի հետ Հայաստանի համագործակցությունը և զորավարժությունների անցկացումը չեն ծառայում կարգավորմանը:
Թեհրանը նշել է, որ Հայաստանը դառնում է արևմտյան հետախուզության կենտրոնը տարածաշրջանում, մոտենում է ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին, համատեղ զորավարժություններ է անցկացնում ԱՄՆ-ի հետ, վատթարացնում է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, բայց միևնույն ժամանակ խնդրում է աջակցություն և Ռուսաստանից, և Իրանից։