Նոր բախումնե՞ր կլինեն Տաջիկստանի և Ղրղզստանի միջև․ կրքերը թեժանում են
Սեպտեմբերի 16-ին Տաջիկստանի արտաքին գործերի նախարարություն է հրավիրվել Դուշանբեում Ղրղզստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրդան Աբդիլդաևը, հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
«Զրույցի ընթացքում դեսպանին ներկայացվել է տաջիկական կողմի մտահոգությունը՝ կապված սեպտեմբերի 15-ին Ղրղզստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից տաջիկա-ղրղզական սահմանի հարցերի վերաբերյալ հայտարարությունների հետ», -նշված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Ընդգծվել է, որ նման մեկնաբանությունները կարող են լուրջ վնաս հասցնել տաջիկա-ղրղզական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման բանակցային գործընթացի առաջընթացին, ինչպես նաև փոխվստահությանը։
Ավելի վաղ, Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական ​​կոմիտեի ղեկավար Կամչիբեկ Տաշիևը հայտարարել է հայտնաբերված նոր իրավական և պատմական փաստաթղթերի հիման վրա Տաջիկստանին տարածքային պահանջներ ներկայացնելու հնարավորության մասին։ Այս մասին գրում է Ինտերֆաքս-ը։
«Տաջիկստանը շարունակում է տարածքային պահանջներ ներկայացնել մեզ։ Օրեր առաջ մենք գտանք նոր փաստաթղթեր, որոնց համաձայն Ղրղզստանի շատ տարածքներ փոխանցվել են Տաջիկստանին։ Դա կարող ենք հաստատել իրավական ու պատմական փաստաթղթերով։ Եթե ​​Տաջիկստանը չհրաժարվի իր տարածքային պահանջներից, ապա այդ փաստաթղթերի հիման վրա մենք կարող ենք ներկայացնել մեր տարածքային պահանջները»,- շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 16-ին, լրագրողներին ասել է Տաշիևը։
Նա ընդգծել է, որ Ղրղզստանը «ուժ և կարողություն ունի վերադարձնելու այն հողերը, որոնք փոխանցվել են իր հարևաններին տասնյակ և հարյուրավոր տարիներ առաջ»։
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, ղրղզական կողմը մտադիր է շարունակել «հարևանների հետ բոլոր հարցերը լուծել բացառապես խաղաղ մեթոդներով և բանակցությունների միջոցով»։
«Սակայն պետք է ընդգծել, որ անցյալ տարի ագրեսիայի փաստ է եղել, և մենք դա թույլ չենք տա»,- հավելել է նա։