Նոր բախումնե՞ր կլինեն Տաջիկստանի և Ղրղզստանի միջև․ կրքերը թեժանում են
Սեպտեմբերի 16-ին Տաջիկստանի արտաքին գործերի նախարարություն է հրավիրվել Դուշանբեում Ղրղզստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրդան Աբդիլդաևը, հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
«Զրույցի ընթացքում դեսպանին ներկայացվել է տաջիկական կողմի մտահոգությունը՝ կապված սեպտեմբերի 15-ին Ղրղզստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից տաջիկա-ղրղզական սահմանի հարցերի վերաբերյալ հայտարարությունների հետ», -նշված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Ընդգծվել է, որ նման մեկնաբանությունները կարող են լուրջ վնաս հասցնել տաջիկա-ղրղզական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման բանակցային գործընթացի առաջընթացին, ինչպես նաև փոխվստահությանը։
Ավելի վաղ, Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի ղեկավար Կամչիբեկ Տաշիևը հայտարարել է հայտնաբերված նոր իրավական և պատմական փաստաթղթերի հիման վրա Տաջիկստանին տարածքային պահանջներ ներկայացնելու հնարավորության մասին։ Այս մասին գրում է Ինտերֆաքս-ը։
«Տաջիկստանը շարունակում է տարածքային պահանջներ ներկայացնել մեզ։ Օրեր առաջ մենք գտանք նոր փաստաթղթեր, որոնց համաձայն Ղրղզստանի շատ տարածքներ փոխանցվել են Տաջիկստանին։ Դա կարող ենք հաստատել իրավական ու պատմական փաստաթղթերով։ Եթե Տաջիկստանը չհրաժարվի իր տարածքային պահանջներից, ապա այդ փաստաթղթերի հիման վրա մենք կարող ենք ներկայացնել մեր տարածքային պահանջները»,- շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 16-ին, լրագրողներին ասել է Տաշիևը։
Նա ընդգծել է, որ Ղրղզստանը «ուժ և կարողություն ունի վերադարձնելու այն հողերը, որոնք փոխանցվել են իր հարևաններին տասնյակ և հարյուրավոր տարիներ առաջ»։
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, ղրղզական կողմը մտադիր է շարունակել «հարևանների հետ բոլոր հարցերը լուծել բացառապես խաղաղ մեթոդներով և բանակցությունների միջոցով»։
«Սակայն պետք է ընդգծել, որ անցյալ տարի ագրեսիայի փաստ է եղել, և մենք դա թույլ չենք տա»,- հավելել է նա։