Ալիեւը Բլինքենին ասել է, թե ինչ պայմանով կդադադարեցնի ռազմական գործողությունները
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անտեսել է ԱՄՆ պետքարտուղար Անթոնի Բլինքենի կոչը՝ անհապաղ դադարեցնել ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Ալիեւի մամուլի ծառայությունը, նախօրեին ԱՄՆ պետքարտուղարի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Բլինքենը մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, կոչ է արել դադարեցնել կրակը և հայտարարել, որ «ԱՄՆ-ն աջակցում է Բաքվի և Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջև ուղիղ երկխոսությանը»։
Ալիևը ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենին ասել է, որ «հայկական ուժերի կողմից զենքի հանձնումը պայման է Ղարաբաղում Ադրբեջանի ԶՈւ հակաահաբեկչական գործողության դադարեցման համար»։
Ընդգծենք, որ Ալիևը Բլինքենի հետ զրույցում նույնիսկ չի խոստացել դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի «զինաթափման» ենթակա ռազմական գործողությունները, այլ միայն «դադարեցնել»։ Միևնույն ժամանակ Ալիևը բացահայտ ստում էր՝ ասելով, որ հրետակոծվում են միայն «ռազմական թիրախներ»։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, զոհվածների թվում կա մեկ երեխա, տասից ավելի երեխաներ վիրավորվել են։