Ադրբեջանը չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանի նկատմամբ. Միշել
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ վերջերս կայացած զրույցի ընթացքում նշել է, որ Բաքուն չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Երևանի նկատմամբ, և պահանջել է երաշխավորել Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը: Այդ մասին Միշելը հայտնել է Գրանադայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակում:
«Ես երկու օր առաջ խոսել եմ նախագահ Ալիևի հետ, և ես նրան հստակ ասել եմ, որ նա չի կարող տարածքային պահանջներ ունենալ Հայաստանի նկատմամբ։ Դա պետք է բարձրաձայն ասվի, և պետք է երաշխավորել, որ կա Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում»,- ասել է Միշելը:
Նա չի մեկնաբանել Գրանադայում հնգակողմ հանդիպումից Ալիևի հրաժարվելու որոշումը, և ասել է որ անձամբ Ադրբեջանի նախագահին կհայտնի, թե ինչ է մտածում այդ մասին:
Միշելի խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջնորդությունն ուղղված է Եվրամիության շահերի պաշտպանությանը և Կովկասում եվրոպական արժեքների առաջմղմանը: