Պուտինն անհեթեթություն է անվանել ներկայիս աշխարհակարգը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «անհեթեթություն» է անվանել Արևմուտքի կողմից առաջ մղվող «կանոնների վրա հիմնված կարգը». ոչ ոք չի տեսել այդ կանոնները և ոչ ոք չի գրել դրանք, ինչը հնարավորություն է տալիս նման գաղութատիրական մոտեցման կողմնակիցներին դեպքից դեպք կանոններ մշակել իրենց շահի համար:
«Դուք ասեցիք՝ «կարգեր՝ հիմնված կանոնների վրա»: Երբևէ տեսե՞լ ես այս կանոնները: Ոչ: Որովհետև ոչ ոք երբևէ չի գրել դրանք և ոչ ոք երբևէ որևէ մեկի հետ չի համաձայնվել: Ինչպե՞ս կարող ես խոսել կարգի մասին ՝ հիմնված կանոնների վրա, որոնք ոչ ոք չունի: Տեսնո՞ւմ եք, ողջախոհության տեսանկյունից սա անհեթեթություն է»,- ասել է Պուտինը China Media Corporation-ին տված հարցազրույցում։
Բայց սա ձեռնտու է նրանց, ովքեր խթանում են այս մոտեցումը, պարզաբանել է ՌԴ նախագահը։ «Որովհետև, եթե ոչ ոք չի տեսել այս կանոնները, նշանակում է, որ նրանք, ովքեր խոսում են այդ մասին, իրենք են այդ կանոնները դեպքից դեպք ներկայացնում իրենց շահերին համապատասխան: Սա գաղութային մոտեցում է», - շարունակել է նա:
Նրա խոսքով՝ գաղութատիրական երկրների ներկայացուցիչները միշտ հավատացել են, որ իրենք առաջին կարգի քաղաքացիներ են։ «Ի վերջո, նրանք միշտ ասում էին, որ լուսավորություն են բերում իրենց գաղթօջախներին, որ իրենք քաղաքակիրթ մարդիկ են և քաղաքակրթության բարիքներն են բերում մյուս ժողովուրդներին, որոնք համարվում են երկրորդ կարգի մարդիկ»,- հավելել է Պուտինը։