Իրանն առաջարկում է տրանսպորտային ճանապարհային քարտեզ մշակել
Իրանը Ռուսաստանին, Թուրքիային, Ադրբեջանին և Հայաստանին հրավիրում է մշակել Հարավային Կովկասում տրանսպորտային համապարփակ ճանապարհային քարտեզ։Այս մասին Թեհրանում «3+3» ձևաչափով հանդիպման արդյունքներով հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը։
Այդ նպատակով Աբդուլլահյանն առաջարկել է հանդիպում անցկացնել տարածաշրջանի երկրների տրանսպորտի նախարարների հետ՝ նշելով, որ քարտեզը պետք է համապատասխանի տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերին։
«Համագործակցության կարևոր ուղղություններից մեկը տրանսպորտն է: Ներկայիս Կովկասը գտել է անհրաժեշտ պայմաններ ավտոմոբիլային և երկաթուղային տրանսպորտի ցանցեր ստեղծելու համար: Նման տարածքում հասկացվում է Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք տրանսպորտային միջանցքների իրականացումը»,- ասել է Աբդուլլահյանը:
Երկուշաբթի օրը Թեհրանում կայացել է «3+3» ձևաչափով (առանց Վրաստանի) հանդիպում։ Ձևաչափը նախատեսում էր Ռուսաստանի, Իրանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի մասնակցությունը, սակայն Թբիլիսին հայտարարեց, որ չի պատրաստվում մասնակցել նախաձեռնությանը։
Առաջին հանդիպումը (կրկին առանց Վրաստանի) կայացել է8 2021 թվականի դեկտեմբերին Մոսկվայում, բայց ոչ նախարարների, այլ փոխարտգործնախարարների մակարդակով։