«Ադրբեջանը կարող է ներխուժել Հայաստան, ԱՄՆ-ն պետք է միջամտի»․ Time
«Պատմությունը մեզ սովորեցրել է, որ երբ ահաբեկիչները և բռնապետերը գին չեն վճարում, նրանք ավելի շատ մահեր և ավերածություններ են առաջացնում», - հոկտեմբերի 20-ին ասել է նախագահ Ջո Բայդենը՝ բացատրելով Վաշինգտոնի աջակցությունը Իսրայելին և Ուկրաինային: Այս մասին գրում է TIME-ը։
Այդ հայտարարություններից ուղիղ մեկ ամիս առաջ նավթով հարուստ բռնապետությունը կանխատեսելի և կանխարգելելի գործողություն իրականացրեց վիճելի ժողովրդավարական տարածաշրջանի դեմ՝ կատարելով վայրագություններ, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների նկատմամբ, և պատճառ հանդիսանալով ողջ բնակչության արտագաղթի համար: Բայց Բայդենի վարչակազմը դեռևս պետք է պատասխանատվության ենթարկի անցյալ ամսվա ագրեսորին՝ Ադրբեջանին, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակման և էթնիկ զտումների համար։
Այժմ, երբ աշխարհի հայացքը Գազայի վրա է, փորձագետները կարծում են, որ թուրք-ադրբեջանական հաջորդ թիրախն ինքնիշխան Հայաստանն է, և ԱՄՆ-ն տեղյակ է այս զարգացումների մասին:
Մոտալուտ ներխուժման առավել ակնհայտ նշաններն են հոկտեմբերի 23-25-ին տեղի ունեցող թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները Լեռնային Ղարաբաղում՝ Հայաստանի արևելքում և Նախիջևանում՝ նախկինում հայաբնակ մեկ այլ շրջան Հայաստանի արևմուտքում։ Թուրքական F-16 կործանիչներն Ադրբեջանում են։ Վերջին անգամ նման զանգվածային զորավարժություն տեղի է ունեցել 2020 թվականին, այն նախորդել էր 44-օրյա պատերազմին Հայաստանի կողմից հովանավորվող Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ հող նախապատրաստելով անցյալ ամսվա «վերջնական լուծման» համար։
Մոտալուտ ներխուժման մեկ այլ նշան է «!»-ի պատկերումն ադրբեջանական ռազմական բեռնատարների վրա։ Խորհրդանիշը մոտավորապես նման է կտրված Հայաստանին և իբր ծառայում է որպես 2020-2023 թվականների պատերազմի՝ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է» կարգախոսի շեշտ։