Օդեսայի Հայկական մշակութային կենտրոնում տեղի է ունեցել Ուկրաինայի հայերի միության շտաբի ժողովը
2023 թվականի նոյեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել Ուկրաինայի հայերի միության շտաբի առաջին ժողովը։ Հանդիպումը տեղի ունեցել Օդեսայի Հայկական մշակութային կենտրոնում՝ Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի, Ուկրաինայի հայերի միության գրասենյակի նախագահ Դավիթ Մկրտչյանի, Ուկրաինայի հայոց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, Օդեսայի հայ համայնքի նախագահ Վանիկ Երանոսյանի, Ուկրաինայի հայերի երիտասարդական միության ղեկավար Արման Հակոբյանի, շտաբի տարածաշրջանային ներկայացուցիչներ և հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների մասնակցությամբ։
Հանդիպումը սկսվել է Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ համատեղ աղոթքով և պատվավոր հյուրերի ողջույնի խոսքով։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայերի միության կենտրոնական գրասենյակի գործունեության ընթացիկ և հետագա անելիքները։ Քննարկվել են նաև Ուկրաինայի հայերի միության շտաբի գործունեության ընթացիկ և ապագա ասպեկտները, Ուկրաինայի և Հայաստանի շտաբի մարդասիրական գործունեության, ինչպես նաև Միության միջազգային գործունեության վերաբերյալ բարեգործական և կրթական նախաձեռնություններ։ Մասնակիցները քննարկել են տեղեկատվական քաղաքականության, մշակութային միջոցառումների և կարիքավորներին սոցիալական աջակցության հարցեր։
Օրակարգում ընդունվել են մի շարք որոշումներ՝ կապված կազմակերպության գործունեության տարբեր ոլորտներում համակարգված ջանքերի հետ։ Հանդիպումից հետո աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Մկրտչյանը Օդեսայի հայ համայնքի առանձին անդամների պարգեւատրել է պատվոգրերով։
Դավիթ Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել Օդեսայի հայ համայնքին՝ ի դեմս համայնքի ղեկավար Վանիկ Երանոսյանի, ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար։