Ադրբեջանը պնդում է, որ Հայաստանի իշխանությունները տեղյակ են եղել սեպտեմբերյան հարձակումից
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Սկոպյեում ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ հանդիպմանն Արցախի ողջ հայ բնակչության գաղթի պատասխանատվությունը բարդել է Հայաստանի և ԼՂՀ իշխանությունների վրա։
Ադրբեջանցի նախարարը նաև նշել է, որ «հայկական կողմը տեղեկացվել է այս տարվա սեպտեմբերին 24 ժամվա ընթացքում մեր երկրի կողմից իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների մասին Հայաստանի կողմից իր զինված ուժերն Ադրբեջանի տարածքներից դուրս բերելու ձախողման ֆոնին՝ հակառակ Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին»։
Որ Հայաստանի գործող իշխանությունները տեղյակ են եղել, որևէ մեկը չի կասկածում։ Ըստ թուրքական աղբյուրների, այդ մասին Փաշինյանին ասվել է նաև սեպտեմբերին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի և Նիկոլ Փաշինյանի հեեռախոսազրույցի ընթացքում։ Այդ զրույցը, ի դեպ, Փաշինյանը վարել է ոչ իր աշխատակազմից՝ վախենալով, թե՛ ԱԱԾ-ից, թե՛ այլ հատուկ ծառայությունների կողմից գաղտնալսվելու հնարավորությունից։
Ըստ իշխանական աղբյուրների, Ադրբեջանի հարձակումն ավելի վաղ է նախատեսված եղել, Փաշինյանն ընդամենը խնդրել է այն իրականացնել Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո։ Սեպտեմբերի 17-ի ընտրություններից երկու օր անց էլ Ադրբեջանը ներխուժեց Արցախի տարածք։ Հերթական անգամ ադրբեջանցիները բացարձակ ճշմարտությունն են ասում, իսկ հայ հանրությունն այդ մասին իմանում է թշնամուց, այլ ոչ սեփական երկրի ղեկը զավթած վարչախմբից։