Եթե ​​Վրաստանն ընկնի ռուսական վերահսկողության տակ, դա կազդի ամեն ինչի՝ նաև Հայաստանի եվրոպական ապագայի վրա. Զուրաբիշվիլի
Եթե ​​Վրաստանն ընկնի ռուսական վերահսկողության տակ, դա կազդի ամեն ինչի վրա՝ սկսած Սև ծովի անվտանգությունից մինչև Հայաստանի եվրոպական ապագան. այս մասին Եվրոպական խորհրդարանում ելույթի ժամանակ ասել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե  Զուրաբիշվիլին:
Վրաստանի նախագահն իր ելույթում ընդգծել է, որ այս պարագայում խաղադրույքները շատ բարձր կլինեն։
«Այն, ինչ կատարվում է Վրաստանում, կապված է ոչ միայն նրա ժողովրդավարության և քաղաքական ընտրությունների, այլև Եվրոպայի և նրա ռազմավարական շահերի հետ», - շեշտել է Զուրաբիշվիլին:
Նա կոչ է արել Եվրոպային և Արևմուտքին ամուր քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել Վրաստանում ժողովրդավարական ձայներին, աջակցել արդարությանը, քաղբանտարկյալների ազատ արձակմանը և վճռականորեն աջակցել նոր խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու կոչերին:
«Եվրոպան առայժմ միայն կիսով չափ է դիմակայել մարտահրավերին: Նա դանդաղ է արթնանալու և դանդաղ է արձագանքելու հարցերում: Շատ ավելին էր կարելի անել և պետք է անել», - նշել է նա։