Դեկտեմբերի 19-ին Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստը բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում է մամուլի ազատության ճնշումը և Ադրբեջանի կողմից այլախոհության ճնշումը. ՀայաՔվե
Բանաձևի հիմնական դրույթներն են՝
Պահանջ Ադրբեջանից՝ առանց նախապայմանների ազատ արձակել և հանել բոլոր մեղադրանքները մարդու իրավունքների պաշտպանների, լրագրողների, քաղաքական և հասարակական ակտիվիստների նկատմամբ, ովքեր դատապարտվել են կեղծ և քաղաքական դրդապատճառներով։
Կոչ՝ կապված 23 հայ գերիների հետ, որոնք դեռ գտնվում են Ադրբեջանի բանտերում, և պահանջ բոլոր քաղաքական բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակման։
Կարևոր է նշել, որ բանաձևում անդրադարձ է կատարվում 23 հայ գերիներին՝ «ներառյալ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ղեկավարներին»՝ պահանջելով նրանց անմիջական ազատ արձակումը, ինչպես նաև երկրի բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին։
Դեկտեմբերի 18-ին՝ խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ, մի շարք պատգամավորներ բարձրացրին հայ գերիների հարցը, ինչպես նաև Ադրբեջանի ագրեսիայի քաղաքականությունը և մարդու իրավունքների խախտումները, որոնք ուղղված են Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) բնիկ հայ բնակչության դեմ։