Խեղճացած պատասխան՝ Ալիևի հոխորտանքներին
Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հարցազրույց է տվել, պատասխանել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հոխորտանքներին։ Ադրբեջանի նախագահը նախօրեին հայտարարել էր, թե խաղաղության պայմանագրի նախագծի 17 կետերից 15-ը համաձայնեցված են, և Երևանն ու Բաքուն դեռևս չեն համաձայնեցրել միմյանց նկատմամբ միջազգային հայցերից ձեռնպահ մնալու և սահմանին երրորդ երկրների ներկայացուցիչներ չտեղակայելու մասին կետերը: Միևնույն ժամանակ, Ալիևը սպառնալիքների և պահանջների նոր խմբաքանակ էր արտանետել՝ փաստացի ապացուցելով, որ խաղաղության պայմանագիր կնքելու միտք չունի։
Ըստ Փաշինյանի, եթե Ադրբեջանն էլ Հայաստանի վրա հարձակվելու մտադրություն չունի, ուրեմն տարածաշրջանում էսկալացիայի հավանականությունը զրո է։ Նշել է նաև, որ հայկական կողմը չհամաձայնեցված երկու հոդվածների վերաբերյալ արդեն մեկ ամսից ավելի առաջարկներ է փոխանցել Ադրբեջանին, որոնց Բաքուն դեռևս չի պատասխանել:
Նիկոլ Փաշինյանը դեմ չէ Ալիևի երկու պահանջներին, պատրաստ է հանել երրորդ երկրների ուժերը, հրաժարվել միջպետական գանգատներից, եթե Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր ստորագրի։ Սա էլ հնարավորություն է տալու Փաշինյանին՝ ստորացուցիչ պայմանագիրը հերթական հաջողություն ներկայացնելու համար։ Փաստացի, միակ հարցը, որին Փաշինյանը դեմ է, «Արևմտյան Ադրբեջանի» հայեցակարգն է։ Դա էլ որպես դագանակ են օգտագործելու հայ հանրությանը զիջումներին պատրաստելու համար։