Ի՞նչ «մեսիջ» են փոխանցում. «Փաստ»
Գաղտնիք չէ, որ գնալով սրվում են Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների «անկյունները»: Մի կողմից՝ ԵՄ անդամակցության օրինագծի հետ կապված բավական կոշտ արձագանքները Ռուսաստանից, մյուս կողմից՝ ԱՄՆ հետ ստորագրված փաստաթուղթը, մեկ այլ կողմից՝ ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանի «խաղից դուրս գալու» հնարավորությունները, իսկ երեկ էլ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի Դաշնության համառուսաստանյան պետական հեռուստատեսության եթերում թողարկված «Շաբաթվա լուրեր» հաղորդման առնչությամբ ՀՀ ԱԳ նախարարություն է կանչվել Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, որին հանձնվել է համապատասխան բողոքի հայտագիր:
Այս ֆոնին վերջերս Ռուսաստանում ապրող հայ գործիչների հետ ուշագրավ հանդիպումներ են ունենում ռուսաստանյան պաշտոնական շրջանակները: Ի մասնավորի, օրերս Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը հանդիպել է հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Իմ երկիր, իմ Հայաստան» հասարակական շարժման ղեկավար Մհեր Ավետիսյանին: Վերջինս իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է. «Ալեքսանդր Անատոլևիչի հետ ունեցանք շատ կարևոր և հանգամանալից զրույց»։
Թե ինչ թեմաներ են քննարկվել, ճշտել չհաջողվեց: Այստեղ ոչ պակաս կարևոր հանգամանք է, թե ինչ մեսիջներ են փոխանցվում նման հանդիպումներով: