Անդրանիկ Քոչարյանին պաշտոնանկ կանեն զեկույցի հրապարակումից հետո
Ազգային ժողովում օրեր առաջ տեղի է ունեցել անհետ կորածների հարազատների հանդիպումը Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ, որը չափազանց թեժ է անցել՝ փոխադարձ բղավոցներով և վիրավորանքներով։ Թե ինչ են քննարկել, ոչ Քոչարյանը, ոչ հանդիպման մյուս մասնակիցները չեն հայտնում, միայն հանձնաժողովի նախագահը խոստացել է միայն ամսվա վերջ խորհրդարանական լսումներ են կայանալու։
Քոչարյանը նաև տեղեկացրել էր, թե փակ լսումներին հրավիրելու են առաջին դեմքերին՝ արտգործնախարարից մինչև գլխավոր դատախազ, իսկ ԱԱԾ տնօրենը հանդես է գալու զեկույցով։ Պատերազմից չորս տարի անց դեռ 195 մարդ, այդ թվում՝ երկու տասնյակ խաղաղ բնակիչներ անհետ կորած են համարվում:
Մեր տեղեկություններով, լսումները կարող են չկայանալ։ Անդրանիկ Քոչարյանը կուսակիցների մոտ կարծիք է հայտնել, թե անհետ կորածների հարազատների բողոքն ուղղորդվում է իշխանության վերին օղակների կողմից, այդկերպ իրեն ստիպում են հրապարակել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրման հանձնաժողովի զեկույցը։ Իսկ դրա հապարակումից է կախված հենց Քոչարյանի ապագան։
Բանն այն է, որ ՔՊ-ում արդնե կողմնորոշվել են, որ Անդրանիկ Քոչարյանին պաշտոնանկ են անելու, ուղարկելու են Աղազարյանի կուսակցություն։ Իսկ նոր ընտրություններում նա այլևս չի լինելու ընտրական ցուցակներում։ Ազդեցիկ և հին քպականները կարողացել են փաստերով ապացուցել Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ներկուսակցական խաղերն ու խարդավանքները։ Այժմ իր պաշտոնը մեկ օր ավելի պահելու համար Քոչարյանը համառորեն հրաժարվում է հրապարակել զեկույցը։