Հայաստանը Թուրքիային երկու անձ է արտահանձնել. վատ մեսիջ՝ Երևանից
Հայաստանը Թուրքիային է արտահանձնել երկու անձի, որոնք Թուրքիայում ներգրավված են եղել կազմակերպված հանցավորության մեջ։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, թե «արձագանքելով Ինտերպոլի Կարմիր ծանուցմամբ ներկայացված խնդրանքին` 2025 թվականի հունվարի 19-ին Հայաստանը Թուրքիային է արտահանձնել երկու անձի, որոնք Թուրքիայում ներգրավված են եղել կազմակերպված հանցավորության մեջ»։ Այլ մանրամասներ, թե ինչպես են այդ անձինք հայտնվել Հայաստանում, չի հաղորդվում:
ՀՀ քայլին անդրադարձել է նաև Թուրքիայի ԱԳՆ-ն, բարձր գնահատել Հայաստանի համագործակցությունը կազմակերպված հանցավորության մեջ ներգրավված երկու անձանց արտահանձնման գործում։ Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարարությունն էլ համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել երկրի մի շարք մարմինների, ինչպես նաև ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Դադունցին՝ Օրդու նահանգի ոստիկանության վարչության հետ համագործակցության համար:
Չի հաղորդվում, թե ովքեր են այդ անձինք, բայց ՀՀ կատարած քայլը չափազանց վատ մեսիջ է պարունակում։ Գաղտնիք չէ, որ տարիներ շարունակ քուրդ տարբեր գործիչներ փախչելով Թուրքիայից, անցել են Հայաստան, որն անվտանգ վայր է համարվել։ ՀՀ իշխանություններն էլ չեն գործակցել նրանց հետ, բայց և չեն հանձնել Թուրքիային, որտեղ քրդերին լուրջ պատիժներ են սպառնացել։ Եվ այժմ, երկու անձի հանձնելով Թուրքիային՝ ՀՀ գործող իշխանությունները ցույց են տալիս, որ որևէ մեկն անվտանգ լինել չի կարող մեր երկրում, Անկարայի առաջին իսկ պահանջով կարող են արտահանձնել։
ՀՀ նկատմամբ թշնամական վերաբերմունք ունեցող Թուրքիայի պարագայում ավելի ճիշտ կլիներ ունենալ քրդերի պես դաշնակից, այլ ոչ թե փչացնել հարաբերությունները։ Փոխարենը, Փաշինյանի իշխանությունը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ Անկարայի խամաճիկն է դարձել։