Ո՞ր երկիրն է իրականում ֆաշիստական կամ նացիստական. ՀայաՔվե
Բաքվի բռնապետն ինչու՞ է փորձում Հայաստանի վզից կապել ֆաշիզմի պիտակը։
Հանրահայտ է, որ սրանից հարյուր տարի առաջ ադրբեջանցի ժողովուրդ, ազգ, էթնիկ խումբ գոյություն չի ունեցել։ Առհասարակ Արաքս գետից հյուսիս ընկած տարածքները երբեք Ադրբեջան չեն կոչվել։
Ադրբեջան՝ հայերեն Ատրպատական, համարվել է Արաքսից հարավ՝ Իրանի հյուսիս-արևմտյան տարածքները։ Այսօրվա Ադրբեջանը վերջին հարյուրամյակներում եղել է բազմազգ տարածք, որտեղ ապրել են հայեր, թյուրքական, իրանական, կովկասյան ժողովուրդներ։ Թյուրքախոս տարրին հայերն անվանել են թուրքեր, ռուսները՝ կովկասյան թաթարներ, իսկ իրենք իրենց՝ պարզապես մուսուլմաններ։ Եվ ահա, 1918 թվականին Ադրբեջանական Հանրապետության ստեղծմամբ սկիզբ առավ ադրբեջանցի արհեստական էթնոսի, ազգի կերտման գործընթացը։
•Խորհրդային իշխանության շրջանում թալիշներից, լեզգիներից, քրդերից, թաթերից, կովկասյան թաթարներից բաղկացած տարաբնույթ հավաքականությանը տրվեց նոր էթնանուն՝ ադրբեջանցիներ։