Փաշինյանն Էրդողանի էմիսարին օգնության է կանչել
Հայոց ցեղասպանության ժխտման իր քաղաքականության մեջ Նիկոլ Փաշինյանը բավական հետևողական է։ Ակնհայտորեն այդ հարցում ուղղորդվում է Թուրքիայի կողմից։ Հայ հանրությունը դեռ չի հասցրել մարսել նրա դավաճանական հայտարարությունները, իսկ Փաշինյանի իշխանությունը նոր քարոզչական գրոհ է ձեռնարկել։
Այս օրերին Երևանում է Թուրքիայի Մեջլիսի նախկին պատգամավոր, Միջազգային խաղաղության «Քարնեգի» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Կարո Փայլանը։ Վերջինս երեկ հարցազրույցներ է տվել տարբեր լրատվամիջոցների, վիճահարույց բազմաթիվ պնդումներ է արել։ Ըստ Փայլանի, Թուրքիայում և թուրքական կառավարության մեջ չկա մարդ, ով դեմ է Հայաստանի հետ սահմանի բացմանը։ Տպավորություն է, կարծես, Հայաստանն է 30 տարուց ավելի փակել սահմանն ու շրջափակման մեջ է պահում Թուրքիային։
«Ես իմացա, որ ցորենի 95 տոկոսը Ռուսաստանից է գալիս, այսքան կախված լինելը լավ բան չէ։ Նույնը` գազի դեպքում։ Պետք է այս իրավիճակը մի փոքր փոխվի։ Եթե այս պայմանագիրը կնքվի, գազի 40 %-ն Ադրբեջանից կարող ենք առնել, 30 %-ը` Իրանից, 40 %-ն էլ` Ռուսաստանից։ Նույնն էլ ցորենը, կարող ենք 40 %-ը Թուրքիայից առնել, կամ ուրիշ երկրներից։ Մենք պետք է ազատ ու անկախ լինենք։ Ցավոք, մենք շատ զգացմունքային ենք, բայց քաղաքական գործիչը պետք է տեսնի վտանգներն ու առիթները»,- ասել է Փայլանը։
Նրա այս հայտարարությունը ոչ միայն վտանգավոր, այլև անհեթեթ է։ Ցորենի մեծ մասը Թուրքիան գնում է Ռուսաստանից, ինչպես և Ադրբեջանն է արտահանվող գազի մեծ մասը գնում Ռուսաստանից։ Այսինքն, ՌԴ-ի փոխարեն ռուսական ցորենն ու գազն այլ աղբյուրներից գնելու դեպքում ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական լուրջ կորուստներ ենք ունենալու։ Այս հանգամանքը ոչ փայլաններին, ոչ էլ Նիկոլ Փաշինյանին, թերևս, չեն հուզում։