Հայաստանում ազգային կարգավիճակով մշակութային կազմակերպություն չի լինելու. ՀայաՔվե
Վարչախումբը հետևողականորեն մեզ զրկում է ազգային դիմագծից։ Ու հետո չասենք, թե ապիկար են, ու այս քայլերը դիտավորյալ չեն։ Հունվարի 22-ին Ազգային Ժողովն օրենք է փոխել, որով բացառիկ նշանակություն ունեցող մշակութային կազմակերպությունների «ազգային» կարգավիճակը չեղարկվում է: Ներկայում այդպիսի կարգավիճակ ունեն, օրինակ, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը, Հայաստանի ազգային գրադարանը, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը և այլն։
•Հանրության կողմից բարձրացված աղմուկից հետո ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավորները մոլորեցնող հայտարարություններ արին՝ մոտավորապես այն բովանդակությամբ, թե իբր օրենք չի ընդունվել Օպերայի և բալետի թատրոնի, Սունդուկյան թատրոնի և մյուս կազմակերպությունների անվանումներից ազգային բառը հանելու մասին, մինչդեռ նրանք մոլորեցնում են` «ազգային» բառը հանվում է: