Փաշինյանը որոշ ռեկտորների խորհուրդ տվեց լքել Հայաստանի սահմանները
Անհրաժեշտ է ընդունել, որ բուհական համակարգը չի համապատասխանում այօսր մեր երկրի առջեւ գտնվող մարտահրավերներին: Մարտի 27-ին Ազգային ժողովում, ներկայացնելով  կառավարության 2018 թ. գործունեության մասին զեկույցն, այս մասին ասաց  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանի հարցերին, որը հետաքրքվում էր, թե արդյոք Հայաստանում բուհերի ռեկտորների գործունեության գնահատման չափանիշ է ուսանողների առջեւ դռներ փակելը կամ բացելը:
Պետրոսյանը, մասնավորապես հետաքրքրվեց՝ արդյոք ռեկտորների գործունեության գնահատման այլ չափանիշներ չկան:
«Այո, այս հեղափոխությունը սկսվեց ԵՊՀ-ի դռների բացումից: Այն ռեկտորը, որը չափահաս մարդու առաջ դուռ է փակում եւ ասում, թե դու չպետք է դուրս գաս լսարանից, նման ռեկտորները Հայաստանում անելիք չունեն: Այդ ռեկտորները պետք է հավաքեն իրենց իրերը եւ հեռանան, զբաղվեն իրենց գործերով:Կառավարությունն այդ նպատակով որեւէ անօրինական լծակ չի օգտագործի», - ընդգծեց վարչապետը: