Վարչախումբը ոչ միայն հրաժարվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման օրակարգից, այլև կասկածի տակ է առնում Ցեղասպանության իրողությունն ինքնին․ ՀայաՔվե
Վարչախումբը ոչ միայն հրաժարվում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման օրակարգից, այլև կասկածի տակ է առնում Ցեղասպանության իրողությունն ինքնին։
Փաշինյանի խոսքերի ներքո կա ակնհայտ ենթատեքստ․ առաջին՝ հայ ժողովրդին փորձում են համոզել, թե Հայոց ցեղասպանության հարցում մեղավորը ոչ այնքան Օսմանյան կայսրությունն է, որքան Ռուսաստանը, երկրորդ՝ մեզ համոզում են պարզապես մոռանալ մեր նախնիների հետ 100-120 տարի առաջ տեղի ունեցածը։
Շիրակի, Լոռու, Ապարանի, Թալինի, Գավառի, Մարտունիի, Վարդենիսի, Էջմիածնի, Արմավիրի և Հայաստանի Հանրապետության այլ շրջանների բնակչության նշանակալի մասի նախնիները Արևմտյան Հայաստանի Մուշի, Սասունի, Կարինի, Կարսի, Ալաշկերտի, Բայազետի, Դիադինի և այլ շրջաններից այստեղ են եկել մահվան սպառնալիքի ներքո։