«Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագիրն ավարտվեց և հաղթողը ստացավ դրամական մրցանակ
Ucom-ը և Impact Hub Yerevan-ը հպարտ են հայտարարել «Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի հաջող ավարտի մասին։ Այս տրանսֆորմացիոն ծրագիրը կոչված է հզորացնելու Հայաստանի կանաչ նորարարների նոր սերունդին: Փակման արարողությանը՝ մարտի 11-ին Իմփաքթ Հաբ Երևանում մասնակիցները ներկայացրին իրենց ձեռքբերումները։
Միջոցառումը համախմբել էր ծրագրի մասնակիցներին, մենթորներին և ոլորտի փորձագետներին՝ ոգեշնչող ելույթների, նեթվորքինգի և նոր ծանոթությունների շուրջ: Միջոցառումը մեկնարկեց Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանի և Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի ողջույնի խոսքերով։ Նրանք անդրադարձան ծրագրի ընթացքին և դերին Հայաստանում կայուն նորարարության խթանման գործում:
«Մենք շատ ուրախ ենք մասնակցել այս նախագծին, որովհետև իսկապես հավատում ենք կայուն մոտեցմանը բիզնեսի ոլորտում: «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագիրը կանաչ ստարտափներին հնարավորություն է տվել զարգացնել իրենց գաղափարները, նախատիպեր մշակել ու դուրս գալ շուկա: Հենց այսպես ենք մենք՝ որպես պատասխանատու կանաչ ընկերություն տեսնում մեր ազդեցությունը, և ես մասնակից թիմերին մաղթում եմ ամենայն հաջողություն իրենց բիզնեսը զարգացնելու հարցում», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագիրը հիանալի օրինակ է այն բանի, թե ինչերի է կարելի է հասնել նորարարության և համագործակցության միջոցով: Մենք հպարտ ենք տեսնել, թե ինչպես են այս տաղանդավոր մարդիկ զարգացրել իրենց գաղափարները՝ վերածելով դրանք ազդեցիկ լուծումների, որոնք վերաբերում են բնապահպանական և հասարակական մարտահրավերների», - ասել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
Երեկոյի առանցքային հատվածը փիչինգ սեսիան էր, որի ընթացքում չորս մասնակից ստարտափները ժյուրիին ներկայացրին իրենց նորարարական լուծումները: Մասնակից թիմերի թվում էին.
Solatube Armenia. Հայաստանի շուկա է բերել ցերեկային լուսավորության կայուն համակարգերը, որոնք նվազեցնում են արհեստական լուսավորության անհրաժեշտությունը և խթանում էներգաարդյունավետությունը:
Flowtric. Մշակել է տուրբինային մինի գեներատորներ, որոնք վերականգնվող էլեկտրաէներգիա են ստանում խողովակների ջրի հոսանքից՝ առաջարկելով մաքուր էներգիայի շարունակական աղբյուր:
Lamboo. Ստեղծել է համակարգչային համակարգ, որը լուծում է ոչխարաբուծական ֆերմաներում աշխատուժի պակասի խնդիրը՝ կենդանիների պահվածքը վերլուծելով և ֆերմերներին դժվար ծնունդների մասին ծանուցելով:
SmartPot. Ոռոգման համակարգերի համար մշակել է ESP32-ի վրա հիմնված խելացի կարգավորիչ, որը վերահսկում է հողի խոնավությունը և շրջակա միջավայրի պայմանները, զգալիորեն նվազեցնելով ջրի վատնումը և խթանելով կայուն գյուղատնտեսությունը:
Թիմերի ելույթներից հետո ժյուրին քննարկեց նախագծերը և հայտարարեց հաղթողին։  Flowtric թիմը ստացավ 500.000 դրամ մրցանակ, որը նրանց հնարավորություն կտա ընդլայնել իրենց գործունեությունը և առավելագույնի հասցնել դրական սոցիալական և բնապահպանական ազդեցությունը:
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն ունեցան շփվել, կիսվել գաղափարներով և նոր համագործակցությունների համար հող ստեղծել:
Ucom-ի կրթաթոշակների ինկուբացիոն ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2024 թվականի հուլիսին, աճի, սովորելու և նորարարության ճանապարհ էր: Մասնակիցները ստացել են իրենց կարիքներին հարմարեցված սեմինարներ, փորձագիտական մենթորություն և գործնական փորձառություն:
Ucom-ը և Impact Hub Yerevan-ը շարունակում են հավատարիմ մնալ Հայաստանի ձեռնարկատիրական էկոհամակարգին աջակցելուն՝ խթանելով կայուն նորարարությունը և դրական փոփոխությունները: