Մեծ Հայրենական պատերազմում Հաղթանակի 80-րդ տարեդարձի նախօրեին «Հայաստանում «Անմահ գունդ» հասարակական կազմակերպությունը և Համահայկական կամավորական միությունը ստացան Հաղթանակի դրոշի ճշգրիտ պատճենը»
«Հայաստանում տեղի ունեցավ «Անմահ գունդ» հասարակական կազմակերպություն և Համահայկական կամավորական միության համատեղ հանդիսավոր ակցիան։ Մասնակիցներին հանձնվեց Հաղթանակի դրոշի ճշգրիտ պատճենը՝ այն նույն գրոհային դրոշը, որը 1945 թվականի մայիսի 1-ին Ռայխստագի վրա բարձրացրին 150-րդ հրաձգային դիվիզիայի զինվորներ Միխայիլ Եգորովն ու Մելիտոն Կանտարիան»:
Հատկապես ապրումներ առաջացրեց հայ կամավորների մասնակցությունը, ովքեր հպարտությամբ ընդունեցին այս սրբազան մասունքը: Դրոշը Խորհրդային Միության հերոս, սերժանտ Միխայիլ Եգորովի դստեր՝ Իրինա Դորոժկինայի ձեռքից ստացավ Հայաստանի «Անմահ գնդի» ղեկավար Էդմոն Հովհաննիսյանը:
Հաղթանակի դրոշի ճշգրիտ պատճենների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ Մեծ Հայրենական պատերազմի Կենտրոնական թանգարանում (Մոսկվա, Ռուսաստան)՝ Հերոսների դահլիճում: Դրոշի հանձնումը կայացավ «Հաղթողների հիշատակը. Մեծ Հայրենական պատերազմում Հաղթանակի 80-ամյակ» միջազգային ֆորումի շրջանակներում:
«Մայիսի 9-ին, Մեծ Հաղթանակի օրը, Հաղթանակի այս դրոշը կգլխավորի «Անմահ գունդ»-ի «Ավանդական հիշատակի քայլերթը» Հայաստանում: Հայաստանի կամավորները հատուկ հուզումով են պատրաստվում այս իրադարձությանը, որը խորհրդանշում է սերունդների կապը և մեր հերոսների սխրանքի հավերժական հիշատակը»:
Միջոցառման ընթացքում.
250 կամավորներ կազմեցին կենդանի «80» թիվը:
Ընդարձակվեց 100 մետր երկարությամբ Գեորգիյան դրոշը:
Մասնակիցները ստեղծեցին 1941-1945 թվականների թվերից կազմված կոմպոզիցիա:
Հայ կամավորների մասնակցությամբ այս միջոցառումը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց. նախնիների սխրանքի հիշատակը միավորում է ժողովուրդներին ու սերունդներին: