Մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայրենական Մեծ պատերազմի պատմական ճշմարտության, պատճառների և արդյունքների վերանայման ցանկացած փորձ․ «‎Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնություն
Ընդամենը մի քանի օր առաջ տեղի ունեցան Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 80 - ամյակին նվիրված տոնակատարությունները։
Հայաստանը, ողջ Խորհրդային Միության հայերը և Հայկական Սփյուռքը հսկայական ներդրում են ունեցել ֆաշիզմի դեմ մեր ընդհանուր հաղթանակի գործում։ Ավելի քան վեց հարյուր հազար հայեր կռվել են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հայրենական Մեծ պատերազմի բոլոր ճակատներում ։ Մարշալներն ու գեներալները, ծովակալներն ու սպաները, հարյուր հազարավոր հայեր իրենց քաջությամբ ապացուցեցին, որ հայ ժողովուրդը եղել է և միշտ լինելու է ճշմարտության և արդարության կողքին:
Ելնելով վերոգրյալից՝ մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայրենական Մեծ պատերազմի պատմական ճշմարտության, պատճառների և արդյունքների վերանայման ցանկացած փորձ և ֆաշիզմի արդարացման ցանկացած գործընթաց համարում ենք որպես քայլեր, որոնք սպառնում են հայ ժողովրդի միասնությանը և գոյությանը: