«Եվրասիան» այցելեցին Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարան
Պատմական և մշակութային ժառանգության պահպանման նախաձեռնությունների շրջանակում «Եվրասիա» հասարակական շարժման ակտիվիստները այցելեցին Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարան։ Այս միջոցառումը դարձավ կարևոր իրադարձություն, որի նպատակն էր խորացնել գիտելիքները այն նշանավոր գործիչների մասին, որոնք անգնահատելի ներդրում են ունեցել գիտության, պատմության և մշակույթի մեջ։
Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանը եզակի վայր է, որը բացահայտում է երեք մեծ գիտնականների կյանքի ու գործունեության պատմությունը՝
- Լևոն Օրբելի – հայրենի նյարդաֆիզիոլոգիայի հիմնադիրներից մեկը, որը կարևոր դեր է ունեցել խորհրդային գիտության զարգացման գործում։
- Ռուբեն Օրբելի – խորհրդային ստորջրյա հնագիտության հիմնադիրը, որի աշխատանքները նոր էջեր բացեցին հնագույն քաղաքակրթությունների ուսումնասիրության մեջ։
- Իոսիֆ Օրբելի – հայտնի արևելագետ, ով ղեկավարել է Պետական Էրմիտաժը և իր ողջ գործունեությունը նվիրել է հայկական մշակութային ժառանգության ուսումնասիրությանը և պահպանմանը։
Թանգարան այցելելը հնարավորություն տվեց «Եվրասիա»-ի ակտիվիստներին խորասուզվել այս մեծանուն գործիչների գիտական ժառանգության մեջ, ընկալել նրանց ձեռքբերումների մասշտաբը և գիտակցել նրանց աշխատանքների կարևորությունը ապագա սերունդների համար։
Ճանապարհին դեպի Ծաղկաձոր, մասնակիցները հնարավորություն ունեցան վայելելու տարածաշրջանի գեղատեսիլ բնապատկերները, որոնք ընդգծեցին Հայաստանի բնության և պատմական ժառանգության անքակտելի կապը։ Կազմակերպիչները նշում են, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են մշակութային հիշողության պահպանմանը և գիտական նվաճումների հանրահռչակմանը։