Հյուրընկալությունը՝ որպես դիվանագիտություն․ ինչպես է Աղվան Ավագյանը վերափոխել Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը
Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ ավանդական դիվանագիտությունն ավելի ու ավելի է բախվում բևեռացման, ի հայտ են գալիս պետական ազդեցության նոր գործիքներ։ Այդ գործիքներից մեկը՝ առավել հետաքրքիր և դեռևս քիչ ուսումնասիրվածը, հյուրընկալությունն է։ Հայաստանում հենց Աղվան Ավագյանն է նորովի սահմանում փափուկ ուժի կիրառման հնարավորությունները՝ շքեղության, ճարտարապետության և միջազգային ներգրավվածության միջոցով։
«Սեեն Վիժնս Ռեզորթ ընդ Փլեյսիզ, Դվին» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն լինելով՝ Ավագյանը ոչ միայն ստեղծել է համաշխարհային մակարդակի հյուրանոցային համալիր, այլև այն վերածել է աշխարհաքաղաքական նշանակության հարթակի։ Պետությունների ղեկավարների, կառավարությունների միջև հանդիպումների և բարձրակարգ մասնավոր գագաթնաժողովների ընդունումը «Դվին»-ում այն դարձրել է ժամանակակից դիվանագիտության գործիք։ Չնայած նրան, որ նախաձեռնությունը մասնավոր է, այն գործում է ազգային շահի գիտակցմամբ։
Բավականին հազվադեպ է, երբ մասնավոր հատվածում սկիզբ առած նախագիծն այսչափ կենտրոնական դեր է ստանձնում երկրի դիվանագիտական ռազմավարության մեջ։ Ավագյանի առաջնորդությամբ «Դվին»-ը հյուրընկալել է ավելի քան 60 երկրի առաջնորդների, նպաստել մայրցամաքային համագործակցությանը և դարձել բազմակողմանի երկխոսության վստահելի հարթակ։ Մինչ այժմ, «Դվին»-ում անցկացվել են այնպիսի կարևոր իրադարձություններ, ինչպիսիք են՝