Արամ Վարդևանյանը՝ Սամվել Կարապետյանի կալանքի և ժողովրդավարության մասին
Իրավապաշտպան և նախկին պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով Սամվել Կարապետյանի կալանքին և դրա հակաժողովրդավարական ենթատեքստին։
Վարդևանյանը մատնանշում է, որ իշխանությունները սիրում են խոսել ժողովրդավարական արժեքներից, սակայն իրականում վախենում են դրանց կիրառումից։ Ըստ նրա՝ ժողովրդավարության ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը իրականում անկախ դատական համակարգն է, և հենց այս համակարգով կարելի է գնահատել՝ որքան ժողովրդավարական է որևէ երկիր։
Վարդևանյանը քննադատում է իշխանության ղեկավարի՝ հունիսի 17-ին կատարած հրապարակային հայտարարությունը, որն ուղղված էր Սամվել Կարապետյանին։ Նրա բնորոշմամբ՝ սա «Ֆեյսբուքյան արդարադատություն» էր, որը երբևէ տեղի չի ունեցել որևէ ժողովրդավարական երկրում։
Գրառման մեջ նշվում է, որ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը կիրառվել է արդեն հունիսի 18-ին՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Կարապետյանը՝