Օրենքի պահանջ. բոլոր աշխատանքային պայմանագրերը պետք է էլեկտրոնային ստորագրվեն մինչև 2026թ. դեկտեմբերի 31-ը․ Հրայր Կամենդատյան
Օրենքի պահանջ. բոլոր աշխատանքային պայմանագրերը պետք է էլեկտրոնային ստորագրվեն մինչև 2026թ. դեկտեմբերի 31-ը։
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման e-draft.am կայքում հանրային քննարկման դրված է «Մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը կնքված և շարունակվող աշխատանքային պայմանագրերի թվային համակարգ մուտքագրելու կարգը սահմանելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը: Նախագծով նախատեսվում է, որ որոշումը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից։
Նախագծով սահմանվում են մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը կնքված և գործող աշխատանքային պայմանագրերի, ինչպես նաև մինչև 2025 թվականի հուլիսի 1-ը ընդունված և գործող աշխատանքի ընդունման անհատական իրավական ակտերի՝ թվային համակարգ մուտքագրելու կանոնները։
Գործատուները պարտավոր են 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո՝ տասներկուամսյա ժամկետում, թվային համակարգ մուտքագրել բոլոր գործող պայմանագրերը և համապատասխան անհատական ակտերը՝ էլեկտրոնային թվային ստորագրության կիրառմամբ։
Թվային մուտքագրման կարգը
Գործատուն (կամ նրա ներկայացուցիչը) մուտք է գործում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի «Հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգ» և լրացնում անհրաժեշտ դաշտերը՝ մուտքագրելով աշխատանքային պայմանագրերը կամ աշխատանքի ընդունման իրավական ակտերը։
Մուտքագրված տվյալների հիման վրա կազմված փաստաթուղթը ստորագրվում է գործատուի էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ, որից հետո այն արտացոլվում է ՊԵԿ «Ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական հարթակ»-ում։
Համակարգը ինքնաշխատ ծանուցում է ուղարկում աշխատողի էլեկտրոնային հասցեին, որից հետո աշխատողը էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաստատում է իր պայմանագիրը։
Աշխատողները պետք է ստորագրեն պայմանագրերը մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների մուտքը համակարգ կիրականացվի «Ես եմ» ազգային նույնականացման հարթակի միջոցով, իսկ օտարերկրացիները մուտք կկատարեն՝ օգտագործելով հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ) և ՊԵԿ-ի տրամադրած մուտքանուն-գաղտնաբառը։
Քաղաքացիները կկարողանան օգտագործել իրենց նույնականացման քարտում առկա կամ բջջային էլեկտրոնային ստորագրությունը, իսկ օտարերկրացիների դեպքում՝ այլ տեսակի էլեկտրոնային ստորագրություններ (օրինակ՝ CoSign):