Ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի
«Արդարության քննություն՝ Սամվել Կարապետյանի կալանքի երկարացման գործով»
Հակակոռուպցիոն դատարանում երեկ շարունակվեց գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետի երկարացման հարցի քննությունը։ Դատարանի բակում հավաքվել էին հազարավոր քաղաքացիներ, հասարակական ու քաղաքական գործիչներ՝ ի աջակցություն Կարապետյանի։ Ներկա էին նաև նրա ընտանիքի անդամները՝ կինը և երեխաները։
Մարդիկ վանկարկումներով իրենց համերաշխությունն էին հայտնում այն մարդուն, ով տարիներ շարունակ ներդրումներ է արել Հայաստանի տնտեսության մեջ և ստեղծել հազարավոր աշխատատեղեր։
«Մեր ձևով» շարժման անդամները դատարանի առջև իրենց ելույթներում ընդգծեցին, որ Սամվել Կարապետյանի կալանքը ոչ թե իրավական, այլ բացարձակապես քաղաքական գործընթաց է՝ ուղղված ազգային արժեքների պաշտպան կանգնած գործչի հեղինակազրկմանը։ Շարժման ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ եթե դատարանը արդար որոշում չկայացնի և Կարապետյանը ազատ չարձակվի, ապա շաբաթվա վերջին Ազատության հրապարակում կկազմակերպվի մեծ հանրահավաք՝ նվիրված արդարության վերականգնմանը։
Հետաքրքրական է, որ այս դատավարությունը նոր թափ է հաղորդում նաև ՀԷՑ-ի անօրինական բռնագրավման վերաբերյալ քննարկումներին։ Միջազգային իրավապաշտպան Ռոբերտ Ամստերդամը դեռ իր վերջին ասուլիսում ընդգծել էր՝ ՀԷՑ-ի դեպքը կարող է դառնալ վտանգավոր նախադեպ, որը կվանի ցանկացած լուրջ ներդրող Հայաստանի շուկայից։
«Ոչ մի միջազգային ներդրող չի համաձայնի կառավարել այնպիսի ակտիվ, որը նախկինում բռնագրավվել է իր օրինական սեփականատիրոջից։ Ոչ մի միջազգային կազմակերպություն չի կարող երաշխավորել, որ նույնը վաղը չի կրկնվի իր հետ»,– հայտարարել էր Ամստերդամը։
Այս իրավիճակը, ըստ փորձագետների, ոչ միայն խաթարում է ներդրումային միջավայրը, այլ նաև ազդում է Հայաստանի միջազգային հեղինակության վրա՝ ի ցույց դնելով, որ այստեղ բիզնեսն ու իրավունքը պաշտպանված չեն քաղաքական ազդեցություններից։ «ՀԷՑ-ի գործը» և Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված նոր մեղադրանքները նույն շղթայի մասերն են, որոնց նպատակը տնտեսական անկախ գործիչների և ազգային բարերարների վարկաբեկումն է։
Իշխանությունները, ինչպես նշում են դիտորդները, շարունակում են գործել նախընտրական տրամաբանությամբ՝ փորձելով չեզոքացնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ունեն սոցիալական հենարան և ազգային մտածողություն։ Բայց այս գործը վաղուց դուրս է եկել միայն իրավական դաշտից․ այն դարձել է հայ հասարակության արդարության զգացողության չափանիշ։
Եթե դատարանը համարձակվի վերականգնել արդարությունը և չերկարացնի կալանքի ժամկետը, դա կլինի ոչ միայն Սամվել Կարապետյանի, այլև ողջ հայ հասարակության հաղթանակը։ Իսկ եթե որոշումը կրկին լինի անարդար, ապա, ինչպես նշում են նրա աջակիցները, պայքարը կշարունակվի հրապարակներում՝ մինչև արդարության վերականգնումը։ Երեկ մոտ 8 ժամ ընթացած Սամվել Կարապետյանի կալանքի երկարաձգման քննությունը հետաձգվեց: Դատարան կշարունակի քննությունը այսօր 15:00-ին: