Փաշինյանը փորձում է մանիպուլացնել, բայց ապարդյուն
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի անունից Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանի հանդիպումը Նիկոլ Փաշինյանի հետ, եկեղեցու դեմ բռնաճնշումների ֆոնին, մեծ արձագանք էր գտել։ Որոշ շրջանակներ ընդհուպ մեղադրանքներ էին հասցեագրում Արամ Ա-ին, թե իբր գործարքի է գնացել Փաշինյանի հետ։
Ուշագրավն, իհարկե, կառավարության լրատվության վարչության տարածած կեղծ, ավելի ճիշտ՝ կիսատ-պռատ հաղորդագրությունն էր։ «Արքեպիսկոպոսը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա–ի անունից վարչապետ Փաշինյանին է նվիրել Արամ Ա–ի գահակալության 30-ամյակի առիթով հրատարակված հատորը։ Արքեպիսկոպոսը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել նաև Արամ Ա կաթողիկոսի ջերմ ողջույններն ու օրհնությունը»,- նշված է ՀՀ կառավարության կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրությունում։ «Ջերմ ողջույններ ու օրհնություն» արտահայտությունը, համաձայնվեք, փոքր-ինչ տարօրինակ է։
Կառավարության հաղորդագրությունից հետո իր հաղորդագրությունը տարածեց նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանը։ Անթիլիասում գործող կաթողիկոսությունը հայտնում է, որ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Արամ Ա-ի անունից վարչապետին է փոխանցել իր մտահոգությունները հոգևորականների ձերբակալությունների հետ կապված։ Այս մասին հիշատակում չկա Փաշինյանի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունում։
Մեկ այլ հայտարարությունն էլ այսօր է տարածվել, որում նշվում է, թե Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսը խստիվ դատապարտում է հայ հոգևորականների շարունակվող ձերբակալությունը։ «Ամիսներ առաջ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը հրապարակային կերպով դատապարտել էր հոգևորականների ձերբակալությունը և նույնիսկ միջնորդների միջոցով առաջարկել էր դադարեցնել այս ոչ ընդունելի երևույթը։ Նորին Սրբությունը այժմ հովվապետական այցելության մեջ լինելով և մոտիկից իմանալով շարունակվող ձերբակալությունները, դարձյալ դատապարտում է այս անընդունելի երևույթը։
Միաժամանակ, Վեհափառ Հայրապետը պարտականություն է տվել այժմ մշակութային առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող Գերշ. Տ. Շահան Արք. Սարգիսյանին, որ իր մտահոգությունն ու դատապարտումը փոխանցի քաղաքական ու պետական պատասխանատուներին և նույնիսկ վարչապետին»,- ասվում է Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոսության հայտարարության մեջ։